Czy KLAPS to już PRZEMOC!? GORĄCA dyskusja w PYTANIU NA ŚNIADANIE, która zakończyła się…

Co robić, gdy dziecko jest niegrzeczne czy nieposłuszne? Czy wolno dać klapsa, czy to już przemoc?

 

Na ten temat toczyła się dyskusja w dzisiejszym (18.01.2018) programie Pytanie na Śniadanie w TVP 2. W gorącą polemikę wdała się Dominika Figurska ze znaną psycholog Aleksandrą Piotrowską.

 

Aleksandra Piotrowska

 

Pani Psycholog kategorycznie twierdziła, że klaps to oznaka słabości i że nawet w nerwowych sytuacjach powinniśmy reagować bez podniesienia głosu.

 

Dominika Figurska

 

Natomiast Dominika Figurska powiedziała:

 

„Daleka jestem od tego, by porównywać klaps do bicia.”

 

Piotrowska jednak stwierdziła, że „klaps to też bicie” i wpływa ono nawet na IQ dziecka. Figurska wspomniała, że jako dziecko dostała kilka razy klapsa i uważa, że gorsze jest nawet to gdy rodzice stosują przemoc wobec dzieci poprzez poniżanie czy krytykowanie.

 

Jak więc radzić sobie z niegrzecznym dzieckiem bez choćby lekkich klapsów?

Figurska mówi, że często pomaga „nagrodzenie” skrzywdzonego dziecka, czyli przytulenie czy pochwalenie, a Piotrowska radzi, by okazywać dzieciom swoje niezadowolenie, ale w spokojny sposób.

Zatem gorąca dyskusja w PnŚ na temat klapsów zakończyła się swego rodzaju kompromisem mówiącym o tym, by unikać wszelkich form bicia, a stosować raczej inne formy jak chociażby „sprawiedliwość naprawczą” polegającą na naprawieniu przez dziecko wyrządzonej krzywdy.

Komentarze

Komentarze