Kleszcze omijają TĘ ROŚLINĘ SZEROKIM ŁUKIEM! Posadź ją w swoim ogrodzie

Wrotycz pospolity to gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Występuje w całej Europie i na obszarach Azji. Charakteryzuje się dużymi liśćmi, a także kwiatami w kolorze żółtopomarańczowym. Okazuje się, że roślina ta ma niesamowite właściwości, a kleszcze omijają ją szerokim łukiem. Warto mieć ją w swoim ogrodzie.

Wrotycz nazywany również mlecznicą, charakteryzuje się ostrym korzennym zapachem (wszystko za sprawą olejku eterycznego, który znajduje się w składzie rośliny). Warto wiedzieć, że intensywny zapach rośliny odstrasza niebezpieczne owady np. kleszcze, komary, muchy, mrówki czy mszyce. Wiele lat temu nasi przodkowie używali wrotyczu do leczenia świerzbu i wszawicy.

Wrotycz pospolity to roślina wykorzystywana głównie w leczeniu pasożytów (owsiki, glisty ludzkie). Napary alkoholowe na bazie wrotyczu mogą pomóc chorym na reumatoidalne zapalenie stawów, artretyzm.

Co ciekawe, roślina ma również działanie przeciwzapalne. Wszystko za sprawą zawartego w mlecznicy partenolidu.

WAŻNA INFORMACJA!

„Tujon znajdujący się we wrotyczu pospolitym w dużych ilościach okazuje się środkiem toksycznym, dlatego nie powinno się przygotowywać naparów składających się wyłącznie z tej rośliny. Przedawkowanie skutkuje przede wszystkim nudnościami, wymiotami, biegunką, nadmiernym poceniem się, zmianą rytmu serca, zawrotami głowy”– tłumaczą specjaliści ze strony Medonet.

Źródło: Medonet

Zobacz też: Urocze zdjęcie dziecka księcia Harry’ego i Meghan Markle! MUSISZ JE ZOBACZYĆ

 

 

 

 

Komentarze

Komentarze