Kobiety na tiry ! Coraz więcej kobiet jest kierowcami olbrzymów !

Iwona Blecharczyk znana jest jako Trucking Girl. Uwielbia być kierowcą tira. Jej przykład pokazuje, że w sektorze TSL liczba pań stanowi już 19 procent kadry pracowniczej. Niestety tylko ułamek z nich pracuje za kółkiem. A jest to praca pełna wyzwań !

Panie z Cypru i Słowacji

Najwięcej pań, które pracują jako kierowcy tirów pochodzi z Cypru, Słowacji i z Czech. Praca truckera bywa wyczerpująca, ale daje też niesamowitą satysfakcję. Codzienność kierowcy to wielodniowe trasy i ogromna odpowiedzialność. Kierowca tira w trasie jest nawet 224 dni w roku. Pokonuje 87 tysięcy kilometrów. To tak jakby okrążył dwukrotnie kulę ziemską. Trudne warunki socjalne nie zachęcają, podobnie jak widmo kradzieży czy napadów. Mimo to wiele kobiet nie wyobraża sobie innego zajęcia.

Bariery i stereotypy

Wiele pań, które chcą wejść do zawodu truckera często zniechęca się bo ten zawód postrzegany jest negatywnie. To może odstraszać nawet 63 procent kobiet, które marzą o pracy za kółkiem. Panowie też obawiają się często krzywdzących i nieprawdziwych stereotypów i rezygnują z tego zawodu.

Kobieta za kółkiem

Stereotypy przełamuje Iwona Blecharczyk czyli Trucking Girl. Kobieta swoją przygodę z transportem zaczęła już na studiach. Wtedy pracowała jako kierowca busa. Teraz jest truckerką od 10 lat i bardzo sobie chwali to zajęcie. Swoim życiem zawodowym chętnie dzieli się w mediach społecznościowych. Pokazuje trudy pracy czyli wysiłek fizyczny, samotność, odpowiedzialność, ale też też jasne strony czyli możliwość zwiedzania świata i spotykanie ciekawych ludzi. Do tego ofert pracy jest bez liku i bardzo dobre zarobki. Można być spokojnym o swoją przyszłość.

Duże zarobki a mało chętnych

Zarobki wahają się od 5 tysięcy do 8,5 tysiąca netto w ruchu międzynarodowym. Mimo dobrych warunków finansowych przewoźnicy borykają się z brakiem chętnych do pracy. Brakuje nawet 20 procent kadry w branży transportowej. Ratunkiem może okazać się napływ pań do zawodu truckera. Iwona Blecharczyk czyli Trucking Girl jest najlepszym przykładem tego, że kobieta doskonale radzi sobie w wielodniowych trasach i często trudnych warunkach. Przecież panie to silna płeć !

źródło: pulshr.pl

zdjęcie: Iwona Blecharczyk Trucking Girl/ Faccebook

Komentarze

Komentarze