KONIECZNIE PRZECZYTAJ! JAK WYCHOWAĆ DZIECKO NA LIDERA, KTÓRY NIE PODĄŻA ZA TŁUMEM!

Kiedy wyobrażamy sobie listę idealnych cech charakteru, mając nadzieję, że nasze dzieci będą je ucieleśniać, bycie obserwatorem nigdy nie jest na takiej liście wysoko. Chcemy by nasze dzieci tłumiły presję rówieśników szybką deklaracją „NIE!” Bez ślepego podążania za tłumem. Kiedy sprawy staną się trudne, mamy nadzieję, że nasze dzieci będą miały mentalną siłę by przeciwstawić się negatywności i uniknąć podejmowania złych decyzji.

Ale rzeczywistość pokazuje, że ​​nasze dzieci często ulegają naciskom „dopasowywania się” i asymilacji z kolegami z klasy i rówieśnikami. I, mówiąc z perspektywy rozwoju, jest to zachowanie właściwe. Zgodnie z etapami rozwoju psychospołecznego, aż do wieku około 20 lat, nasze dzieci wciąż pracują nad opanowaniem złożonych zadań, takich jak rozwijanie zaufania, stania się autonomicznym, uczenie się podejmowania inicjatywy i znajdowania zdrowej tożsamości. To powoduje łatwość z jaką nasze dzieci mogą zostać pochłonięte przez fale innych i zapomnieć, kim naprawdę są.

Jeśli chcesz temu zapobiec, przeczytaj kilka sposobów, dzięki którym pomożesz dziecku rozwinąć zdrową tożsamość, uniknąć podążania za tłumem i zostać prawdziwym liderem!

  1. Omów i poznaj wartości w domu

Pierwsze próby samodzielnego myślenia dzieci zaczynają się w domu. Zaczynają kłócić się, gdy nie chcą iść spać, a także decydują, w co się ubrać i co będą (lub nie będą) jeść! Możesz pomyśleć, że toczenie tych bitew z Twoim dzieckiem jest męczące – i nie mylisz się co do tego – ale to one kładą fundament pod to, jak Twoje dziecko identyfikuje swoje pomysły i uczy się je głosić. Sharon Martin, LCSW , psychoterapeuta z prywatnej praktyki w San Jose w Kalifornii, opowiada, że ​​możesz „rozmawiać z dzieckiem o tym, czego chce i dlaczego” – nawet jeśli chodzi o drobne decyzje dotyczące ich preferencji. Martin dodaje: „Jeśli twoje dziecko ma jasność czego, on / ona pragnie, łatwiej mu będzie komunikować się i bronić swoich przekonań poza domem.”

  1. Nie pchaj ich poza strefę komfortu

Jednym z głównych wpływów na rozwój umiejętności przywódczych jest bycie świadomym i pozostawanie autentycznym wobec tej prawdy. Na przykład, jeśli zmuszamy nasze dziecko do mówienia, gdy jest ono nieśmiałe, może wycofać się do roli naśladowcy, aby uniknąć używania głosu. Ważne jest, aby poznać styl komunikacyjny swojego dziecka i zachęcić go do używania jego języka i unikalnego stylu komunikacji, aby uzyskać punkt odniesienia – niekoniecznie stylem, którego używałby Twój współmałżonek lub rodzeństwo.

  1. Model, który wygląda jak prowadzić

Nie wszyscy liderzy są doskonali i bez winy, ale czasami nie chcemy, aby nasze dzieci same się zastanowiły, nie uznając walk, które mogłyby towarzyszyć tej niezależności. Martin twierdzi, że możemy pozwolić, aby nasze dzieci zawiodły i „pozwolić im popełniać błędy i rozwiązywać problemy”. Dzięki temu procesowi nasze dzieci będą się nieuchronnie uczyć, że czasami samo myślenie może doprowadzić do trudności i porażki. Ale w tych momentach prób i błędów rozwijają się cechy przywódcze, których dla nich pragniemy.

  1. Baw się według ich szalonych pomysłów

Jeśli jest coś, czego możemy się spodziewać po naszych dzieciach,  to nieskończona ilość zwariowanych pomysłów. Od próby wynegocjowania późniejszej godziny na pójście spać, po nową sztuczkę – wyjątkowość i kreatywność naszych dzieci zawsze będzie ogromna. I bez względu na to, jak niewygodne lub denerwujące są te pomysły, jest to coś, co chcesz w nich pobudzać. Wielcy przywódcy często mają pomysły, które na początku wydają się niemożliwe, ale ostatecznie prowadzą do wielkich rzeczy. „Dzieci mogą mieć niesamowite i nieprawdopodobne pomysły, ale dorośli te pomysły odrzucają” – mówi Sovec. Zamiast tego sugeruje, abyśmy pomogli naszym dzieciom zdefiniować, kim są jako przywódcy, rozmawiając z nimi i badając, w jaki sposób mogą zrealizować swój pomysł lub zmodyfikować go, aby był jeszcze lepszy i skuteczniejszy.

Zasadniczo, wszyscy chcemy, aby nasze dzieci były zdolne do wyrażania siebie i mówienia o tym, co jest właściwe, bez bycia zwodzonym przez innych. Chociaż może to być trudne zadanie, możemy wykorzystać powyższe strategie, aby stworzyć zdrowe podstawy dla przyszłych liderów.

DB

Źródło: bundoo.com

Komentarze

Komentarze