Kryzys w związku po narodzinach dziecka – jak sobie z nim radzić?

Wiele z nas wyznaje zasadę, że dziecko umacnia związek. Niestety – nie zawsze tak jest, a wtedy pojawiają się czarne chmury nad naszym związkiem. Co robić w takiej sytuacji?

Kryzys po narodzinach dziecka często przejawia się brakiem bliskości z partnerem, cichymi dniami. Wkradają się do naszego życia kłótnie, wątpliwości i wyrzuty wobec partnera, które tylko pogarszają sytuację.

Przyczynami kryzysu w związku są między innymi:

  1. Sprzeczne oczekiwania.

Po porodzie kobiety zostają w domu, aby zająć się maluszkiem oraz domem. Mężczyźni dzielnie pracują, aby utrzymać rodzinę.

Jednak gdy na świat przychodzi dziecko, pojawiają się również wyrzuty – mężczyzna zarzuca swojej kobiecie, że całe dnie siedzi w domu i nic nie robi, natomiast on ciężko pracuje i chciałby odpocząć po pracy. Nie od dziś wiadomo, że mamą jest się na pełen etat, i fakt zmęczenia pomimo opieki nad dzieckiem powinien być zrozumiały.

  1. Zmiana stylu życia.

Decydując się na dziecko musimy przyjąć do świadomości fakt, iż rodzicielstwo będzie dla nas pewnym ograniczeniem. W rodzicielstwie kończy się etap nieograniczonych odpoczynków, wyjść na miasto, cichych wieczorów przy książce.

Musimy przestawić się na tryb ciągłej gotowości i całą swoją uwagę, jak i energię, skupić na dziecku. Czekają nas nieprzespane noce i stan ciągłego skupienia nad dzieckiem, aby było zdrowe i szczęśliwe. Do pewnego roku życia dziecka nasze potrzeby schodzą niekiedy na drugi plan.

  1. Pogorszenie się jakości i częstotliwości życia erotycznego.

Niska samoocena po porodzie u matki, zmęczenie i brak czasu dla siebie, powodują często, że z radością kładziemy się do łóżka i zasypiamy w mgnieniu oka. Mimo potrzeb mężczyzn, jak i kobiet, nie mamy ochoty na erotyczne zabawy z partnerem. Wolimy wykorzystać czas na sen, aby zregenerować się po ciężkim dniu zajmowania się domem i maluszkiem.

Trzeba stawić czoła problemom, jednak jak się do tego zabrać? 

Z pewnością jednym z najlepszych leków na kryzys jest szczera rozmowa między partnerami. Warto usiąść i porozmawiać o tym, co się nam podoba, a co nie. Wyjaśnić sobie wszystko, co leży nam na sercu. Szczera i spokojna rozmowa jest o wiele korzystniejsza, niż ciągłe kłótnie i brak zrozumienia dla obu stron. Napięta atmosfera odbija się niekiedy na dziecku.

Drugim sposobem są wyjścia na randki. Poświęcenie jednego wieczoru raz na jakiś czas, aby uratować tak wspaniały związek jaki tworzycie z partnerem, jest równie ważne. Nie tylko zbliżycie się do siebie, ale będziecie mogli odpocząć od otaczającej Was codzienności. Zbliżenie z partnerem może zaowocować też poprawieniem Waszej sytuacji erotycznej.

Te dwa sposoby z pewnością przyczynią się do poprawienia Waszej relacji z partnerem, ale również poprawią Wasze samopoczucie. Dobre kontakty z drugą połówką tak samo dodają energii, której nie może nam zabraknąć przy opiece nad dzieckiem i  jego wychowywaniu.

Źródło: dzidziusiowo.pl

Komentarze

Komentarze