Lekarze ALARMUJĄ! Stanie w korkach MOŻE POWODOWAĆ…

Stanie w korkach nie tylko jest bardzo frustrujące, ale może też zniszczyć nasze zdrowie. Jak pokazują badania, może ono powodować…

Smutne statystyki

Około 1,6 miliona ludzi umiera każdego roku z powodu raka płuc. Jego przyczyną jest przede wszystkim palenie tytoniu. Ale rak płuc może również wystąpić u osób, które nigdy nie paliły.

„Rak płuc u niepalących jest uważany za szóstą lub siódmą najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka w Ameryce. Przyczyny raka płuc występujące u osób niepalących mogą być różne. To między innymi zanieczyszczenie powietrza, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, ekspozycja na bierne palenie, ekspozycja na azbest, ekspozycja na gaz radonowy, spaliny z silników i predyspozycje genetyczne” – wyjaśnił doktor Vikas Maurya z New Delhi.

Czytaj też: Weronika Rosati wpadła w NAŁÓG! Zrobiła TO przy DZIECKU!

korkach
Unsplash

Groźne korki

Według Maurya, narażenie na zanieczyszczone powietrze w strefach korków, również przyczynia się do wzrostu liczby przypadków raka płuc. Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie „Environmental Science: Processes and Impacts” wykazało, że poziomy zanieczyszczenia w samochodach były nawet o 40 procent wyższe, a kierowcy byli narażeni na „29 razy więcej szkodliwych cząstek zanieczyszczeń podczas korków w porównaniu do swobodnych warunków ruchu”.

Stwierdzono, że podczas korków wentylator zasysał brudne powietrze z zewnątrz do wnętrza pojazdu. To z kolei powodowało nagromadzenie się zanieczyszczeń w samochodzie. Dlatego długotrwałe narażenie na toksyczne powietrze w korkach, może spowodować raka płuc.

Badania wykazały, że narażenie na tlenki azotu, dwutlenek siarki i drobne cząstki stałe uwalniane z pojazdów, znacznie zwiększają ryzyko raka płuc. Również badania na zwierzętach wskazują, że wdychanie dwutlenku siarki, może powodować zmiany w DNA oraz w wielu narządach, w tym w płucach, które z kolei mogą przerodzić się w nowotwory.

Biorąc pod uwagę, że ryzyko raka płuc wzrasta wraz z wyższym poziomem narażenia na szkodliwe substancje, związek między zanieczyszczeniem powietrza a rakiem płuc, jest silniejszy w zanieczyszczonych obszarach i strefach, takich jak korki uliczne.

Czytaj też: Najpiękniejsze plaże świata według „National Geographic”!

korkach
Unsplash

Źródło: Indianexpress.com

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze