Dziecko i Figura

Główna

Pachnie jak mysz, łyk znanego napoju MOŻE JĄ ZABIĆ. Jest NIEULECZALNIE CHORA

Emma Harbage, fenyloketonuria

Emma Harbage jest chora na fenyloketonurię. To poważne schorzenie metaboliczne. Kobieta musi bardzo na siebie uważać, ponieważ wystarczy, że wypije łyk napoju, który zawiera aspartam, np. coli, a jej życie zawiśnie na włosku.

O chorobie Emma dowiedziała się, kiedy była dzieckiem. Stało się to na skutek badania krwi. Wówczas musiała ona zmienić styl życia — głównie dietę.

Przez chorobę Emma musiała też zrezygnować ze sportu, który był jej pasją. Po przerwie wróciła jednak do ćwiczeń. Zaczęła trenować rugby. Twierdzi, że choroba daje jej siłę do działania.

Na czym polega fenyloketonuria? Istotą tej choroby dziedzicznej jest problem z rozłożeniem fenyloalaniny przez wątrobę. Efekt? Zaburzenia mózgu i obniżenie IQ do mniej niż 50.

Objawem fenyloketonurii są wymioty, wysypka, zatrzymanie rozwoju psychoruchowego u niemowlęcia. Są one widoczne już od 3. miesiąca życia dziecka. Inne symptomy to: drgawki i mysi zapach.

Schorzenie to jest nieuleczalne. Aby sobie z nią radzić na co dzień, trzeba pilnować diety.

Emma nie pije więc napojów z aspartamem, nie je produktów białkowych. Podstawą jej menu są warzywa, owoce i węglowodany. Emma przyjmuje też leki.

Zobacz też: Choruje na NIEULECZALNĄ CHOROBĘ. Chce OSTRZEC wszystkie KOBIETY

Źródło: dailymail.co.uk
Źródło zdjęć: dailymail.co.uk
  
Wyżej