Masz w domu konwalie? UWAŻAJ! TO może cię ZABIĆ!

Wszyscy kochamy zapach konwalii. Te wspaniale kwiaty skrywają w sobie jednak śmiertelne niebezpieczeństwo, o którym mało kto wie!

Zapach to nie wszystko

Bardzo miło jest postawić w domu pęk przepięknych konwalii. Należy jednak bardzo na nie uważać, ponieważ ta niewinnie wyglądająca roślina, zawiera śmiertelnie niebezpieczne glikozydy, które wykazują działanie nasercowe.

Czy można zatruć się konwaliami?

Niestety, tak. Zdarzały się nawet przypadki śmiertelne, gdy małe dzieci zjadały kwiatki konwalii lub wypijały wodę z flakonu, w którym stały te kwiaty.

Czytaj też: Ciężarna poszła popływać. Kiedy wyszła z morza plażowicze przeżyli SZOK…

konwalie
Pixabay

Cała jest toksyczna!

Konwalie to leśne kwiaty, które pochodzą z Eurazji, ale stały się bardzo popularnymi roślinami w Ameryce Północnej i wielu innych regionach świata. Jednak za ich uroczym wyglądem zewnętrznym i przyjemnym zapachem, kryje się ich naprawdę mroczny charakter.

Roślina ta w rzeczywistości cała jest toksyczna – od jej kwiatów, przez jej liście, po łodygi i korzenie. Nawet, gdy jest już wysuszona! Śmiertelnie niebezpieczna jest też woda, w której stawiamy konwalie, dlatego zawsze należy pamiętać, aby stawiać te kwiatki z dala od małych dzieci i zawsze wyrzucać je w miejsce niedostępne dla najmłodszych.

„Roślina konwalii zawiera ponad 30 glikozydów nasercowych, z których wiele hamuje aktywność pracy serca. Najczęściej dotyczy to dzieci i zwierząt domowych, ale toksyny mogą nawet powalić dorosłego mężczyznę” – twierdzą eksperci.

Czytaj też: Jesteś na diecie odchudzającej? UNIKAJ tych 7 błędów!

konwalie
Pixabay

Jak działa trucizna?

Trucizna zawarta w konwaliach nie tylko uszkadza serce, ale też działa drażniąco na przewód pokarmowy i ma działanie silnie moczopędne. Warto dodać, że konwalia jest tak samo niebezpieczna dla naszych zwierząt!

Objawy zatrucia

Najczęstsze działania niepożądane to: ból brzucha, niewyraźne widzenie, wolne i nieregularne tętno, a w ciężkich przypadkach drgawki, wymioty i biegunka, arytmia serca, a nawet śmierć. Toksyczność spowodowana spożyciem konwalii jest ciężka i trudna do wyleczenia. W przypadku zjedzenia tego kwiatu, należy jak najszybciej udać się do lekarza!

Czytaj też: 14 korzyści płynących z gotowania w domu!

Źródło: Gardeningknowhow.com

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

Komentarze