Medytacja mindfulness – co to jest i jakie niesie korzyści?

Medytacja jest akceptowana niemalże na całym świecie. Pomaga złagodzić napięcie psychiczne, wywołuje stan wewnętrznego pokoju i pozwala żyć w pełni. Ludzie w zależności od własnych potrzeb wybierają różne formy medytacji.

Czym jest medytacja mindfulness?

Mindfulness (inaczej awareness) jest jedną z mniej złożonych form medytacji, więc jest najbardziej odpowiednia dla początkujących. Stanowi wyjątkowy model uwagi – świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżący moment. Pozwala na poczucie jedności z własnym ciałem i ze światem, redukuje stres i ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Prezentujemy instrukcję medytacji mindfulness dla początkujących:

• Znajdź sobie ciche miejsce do medytacji. Wybierz taką pozycję ciała, w której jest ci najwygodniej.

• Skoncentruj się na oddychaniu. Skup przez chwilę swoją uwagę wyłącznie na tym.

• Oddychaj głęboko i powoli przez około minutę.

• Unikaj rozproszenia uwagi i rozpocznij tworzenie świadomości w swoim wnętrzu. Wyobraź sobie wiązkę światła powstającą wewnątrz ciebie. Pozwól jej przepływać przez twoje ciało.

• Poczuj energię wewnątrz twojego ciała, która daje twojemu ciału i umysłowi światło. Poczuj to (dosłownie, zmysłowo).

• Zatrzymaj ten obraz/to odczucie na dłuższą chwilę. Ciesz się błogością płynącą z medytacji. Bądź cierpliwy i wypełniaj po kolei powyższe etapy.

medytacja
Pixabay

Daj sobie czas

Potrzeba czasu, by początkujący mógł wejść w stan medytacji. Zacznij od krótkich, 5- lub 10-minutowych sesji. Stopniowo zwiększaj czas do 30 minut. Na początku będzie trudno. Ale systematyczne ćwiczenia sprawią, że z czasem będzie ci coraz łatwiej.

Nie martw się, jeśli nie będzie ci się udawać. Na pewno nie jest tak, że nie potrafisz medytować. Powyższa instrukcja służy nauczeniu się medytacji od zera. Po dłuższym czasie trenowania można osiągnąć spokój i poprawić umiejętności wizualizacji.

Czytaj też: Oto 22 praktyki, które pomogą w… uważności!

Źródło: Wiki-fitness.com

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

Komentarze