#metoo: Jak rozmawiać z dzieckiem na temat molestowania seksualnego! MOCNE!

W związku z niedawną kampanią #MeToo  dotyczącą molestowania,  oto kilka wskazówek, jak rozmawiać z dzieckiem na ten delikatny temat.

#Ja też

W mediach społecznościowych kobiety zaczęły dzielić się swoimi opowieściami na temat molestowania i napaści na tle seksualnym. Mimo że wiele z tych historii mogło pochodzić sprzed wielu lat, do dziś dochodzi do wykorzystywania seksualnego i szykanowania, które może mieć miejsce w dowolnym miejscu i dla kogokolwiek – w tym dzieci. W rzeczywistości co czwarty gimnazjalista twierdzi, że doświadczył w szkole słownego lub fizycznego molestowania seksualnego, wynika z badania przeprowadzonego przez Science Daily w 2016 roku .

Jeśli Twoje dziecko zapytało o kampanię #metoo lub nie wiesz, jak poruszyć ten temat, oto kilka wskazówek od ekspertów.

  1. Uwzględnij swoje córki i swoich synów w rozmowie

Według dr. Diane C. Pomerantz, psychologa, który wykonał rozległą pracę w dziedzinie traumy i krzywdzenia dzieci, jedną z najważniejszych rzeczy, które mogą zrobić rodzice, to rozmawiać ze swoimi córkami, ale także synami. „To nie jest sprawa męska ani żeńska, to kwestia ludzka: zarówno chłopcy, jak i dziewczęta muszą nauczyć się, co powiedzieć i co robić, kiedy doświadczają lub są świadkami molestowania seksualnego.”

  1. Naucz zdrowych relacji w związku

Poruszając temat molestowania seksualnego z młodymi nastolatkami, najpierw omów, co to znaczy mieć zdrowy związek. Podkreśl, że zdrowy związek nie powinien sprawić, że czujesz się nieswojo, przestraszony, zastraszony, lub zawstydzony i zawsze powinien zawierać wzajemny szacunek i kompromis. Podziel się przykładami z własnego doświadczenia – czy to własnego, czy też z kimś z rodziny lub kręgu znajomych – aby pomóc swojemu dziecku w określeniu własnych pomysłów na temat znaczenia relacji miłości.

  1. Zdefiniuj molestowanie seksualne

Ważne jest również przeanalizowanie faktycznej definicji molestowania seksualnego. Według dr. Pomertanz większość nastolatków nie rozumie, że zarówno chłopcy, jak i dziewczęta mogą być molestowani seksualnie, a molestowanie seksualne to nie tylko niechciane dotykanie.

 Molestowaniem seksualnym może być:

Nękanie słowne: żarty, plotki lub komentarze

Nękanie w cyberprzestrzeni: posty w mediach społecznościowych, SMS-y i e-maile

Nękanie fizyczne: niechciane dotykanie, pocałunki lub czynności seksualne

Nękanie niewerbalne: gesty lub pisanie o kimś treści o charakterze jednoznacznie seksualnym

Niepożądane zachowanie: prześladowanie lub rozmowy telefoniczne

  1. Naucz swoje dziecko zgłaszać niepokojące sygnały

Gdy dziecko zrozumie, jak wygląda nękanie seksualne, zachęcaj je do podjęcia działań, jeśli zdarzy się im lub komuś, kogo zna. Najpierw, nazwij to. Następnie zapisz wszystkie szczegóły wydarzenia. Na koniec powiedz zaufanej osobie dorosłej i zgłoś ją w szkole lub władzom.

„Ważne jest, aby dzieci wiedziały, że mają głos i muszą mówić głośno, gdy doświadczają lub zauważają molestowanie seksualne” – mówi dr Pomerantz.

DB

Źródło Familyeducation.com

Komentarze

Komentarze