NATURALNA ANTYKONCEPCJA- czym w rzeczywistości jest i jakie są jej metody?

Naturalna antykoncepcja w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z powszechnie nam znaną antykoncepcją. Tym terminem określa się bowiem praktykę odpowiedzialnego rodzicielstwa. Nie ingeruje ona w żaden sposób w naturalny rytm płodności i nie stanowi przeszkody dla poczęcia nowego życia. Tak więc jest ona metodą naturalnego planowania rodziny. A jakie są jej metody? Oto one:

  1. Metoda termiczna– polega ona na codziennym mierzeniu temperatury ciała, najlepiej o jednej porze- wtedy wyniki będą najbardziej precyzyjne. Pomiaru zazwyczaj dokonuje się pod językiem lub w pochwie. Podczas dni płodnych temperatura ciała kobiety wzrasta, przez co można określić kiedy ryzyko zajścia w ciążę jest niskie a kiedy wysokie. Według wskaźnika Pearla- wskaźnika określającego skuteczność danej metody antykoncepcyjnej, skuteczność tej metody jest dość niska;
  2. Metoda Rötzera– zwana także metodą objawowo- termiczną polega na analizie kilku procesów zachodzących w organizmie kobiety podczas całego cyklu, dlatego uważana jest za najbardziej skuteczną metodę antykoncepcji naturalnej. Polega ona na pomiarze temperatury ciała, obserwacji wydzieliny z pochwy oraz stanu szyjki macicy oraz  dolegliwości towarzyszących kolejnym etapom cyklu, takich jak bóle podbrzusza, piersi czy złe samopoczucie. Dopiero wnikliwa analiza tych wszystkich czynników, pozwala określić dni płodne. 
  3. Kalendarzyk małżeński– najstarsza metoda antykoncepcji i najbardziej rozpowszechniona. Dni płodne ustalane są na podstawie jedynie długości trwania cyklu. A w przypadku nieregularnych miesiączek czy chociażby infekcji i przesunięcia się całego cyklu nie trudno o pomyłkę w wyznaczeniu dni płodnych;
  4. Metoda Billingsów– jedynym wskaźnikiem tej metody jest wydzielina z pochwy, której konsystencja na różnych etapach cyklu zmienia się: w okresie niepłodnym jest gęsta i kleista, zaś w okresie płodnym jest przezroczysta, rzadka, śliska i jest jest jej zdecydowanie więcej. Wiarygodność tej metody zależy od doświadczenia w analizowaniu opisanego czynnika.

Tak więc naturalna antykoncepcja nie odnosi się jedynie do sfery naszego życia seksualnego z partnerem ale jest wyrazem całościowego spojrzenia na płodność i odpowiedzialne planowanie rodziny.

 

źródło: mjakmama24.pl

zdjęcia: pixabay.com

KB

 

Komentarze

Komentarze