Naukowcy alarmują! Niemycie zębów może powodować raka…

Oto kolejny powód, dla którego warto regularnie myć zęby!

Naukowcy z Queen’s University Belfast przeanalizowali grupę ponad 469 000 osób w Wielkiej Brytanii. Badali związek między stanem zdrowia jamy ustnej a ryzykiem wystąpienia szeregu nowotworów przewodu pokarmowego, w tym raka wątroby, jelita grubego, odbytnicy i trzustki…

Co wykazano?

Badania wykazały, że zły stan zdrowia jamy ustnej związany jest z 75-procentowym wzrostem ryzyka raka wątrobowokomórkowego (HCC). To najczęstsza postać raka wątroby. Naukowcy przeanalizowali grupę ponad 469 tys. osób w Wielkiej Brytanii.

Jak powiedział Haydee WT Jordao z Queen’s University Belfast:

„Zły stan zdrowia jamy ustnej, wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, udar mózgu i cukrzyca”.

„Istnieją jednak niespójne dowody na związek między złym stanem zdrowia jamy ustnej a konkretnymi rodzajami raka żołądka i jelit. I właśnie to było celem naszych badań” – dodał Jordao.

Czytaj też: Badania nie kłamią! TEN czynnik wpływa na atrakcyjność mężczyzny!

Niepokojące dane

Spośród 469 628 uczestników 4069 rozwinęło raka żołądka i jelit. W 13% tych przypadków pacjenci zgłaszali zły stan zdrowia jamy ustnej.

Uczestnicy o słabym zdrowiu jamy ustnej częściej: 

  • byli młodsi
  • byli mężczyznami
  • żyli w ubogich obszarach społeczno-ekonomicznych
  • spożywali mniej niż dwie porcje owoców i warzyw dziennie

Mechanizmy biologiczne, dzięki którym zły stan zdrowia jamy ustnej może być silniej związany z rakiem wątroby, a nie z innymi nowotworami przewodu pokarmowego, są obecnie niejasne. Jednym z możliwych wyjaśnień jest potencjalna rola mikrobiomu jamy ustnej i jelit w rozwoju choroby.

„Wątroba przyczynia się do eliminacji bakterii z ludzkiego ciała. Kiedy na narząd ten wpływają choroby, takie jak zapalenie wątroby, marskość wątroby lub rak, jej funkcja zanika. Dlatego bakterie żyją dłużej, a zatem mogą wyrządzić więcej szkód” – mówi Jordao.

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „United European Gastroenterology Journal”.

Czytaj też: Dzięki TYM pokarmom zmniejszysz ryzyko zachorowania na RAKA!

Źródlo: Indianexpress.com

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze