Naukowcy alarmują! Przygodny seks może uczynić nas…

Jak się okazuje, przypadkowy seks nie musi powadzić do depresji, wiązać się z wyrzutami sumienia oraz powodować niskiej samooceny – przekonują naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Yorku i Cornell.

Badania nad przygodnym seksem

Badania nad wpływem uprawiania przygodnego seksu na samopoczucie i funkcjonowanie psychiczne, przeprowadzono na grupie studentów z Nowego Jorku (NYU), którzy przez okres dwunastu tygodni po seksualnych schadzkach wpisywali w dzienniku, jak to wydarzenie wpłynęło na ich samopoczucie. Notatki miały pozytywny charakter.

Po dwudziestu miesiącach, po zaprzestaniu eksperymentu, uczestników badania zapytano ponownie o ich stan psychiczny. Jak się okazało, studenci po aktach przypadkowego seksu czuli się lepiej psychicznie niż w przypadku, gdy nie uprawiali seksu wcale. Studenci pozytywnie odnieśli się również do przeżyć, które wywołał u nich udział w eksperymencie.

Przygodny seks poprawia samopoczucie ale… tylko w pewnych sytuacjach

Zdaniem naukowców, wchodzenie w relacje seksualne poprawia samopoczucie tylko wtedy, gdy ma to charakter świadomy a osoby biorące w tym udział wyrażają chęć uczestniczenia w tej zabawie i kierują się odczuwaniem przyjemności z aktu zbliżenia.

Czytaj też: Niesamowite odkrycia na temat SEKSU! Seks poprawia…

Po co uprawiamy przygodny seks?

Przygodne zbliżenia seksualne wynikające z tzw. nieautonomicznych przesłanek, tj. z powodu chęci poprawienia sobie nastroju, rozładowania negatywnych emocji, z potrzeby zemsty czy w wyniku nadmiernego upojenia alkoholowego, mogą powodować niechciane skutki psychiczne u obu partnerów. Przypadkowy seks uprawiany dla zabawy lub w celu zgłębienia swojej seksualności, może przynieść pozytywne skutki dla zdrowia psychicznego człowieka. Efekty uczestniczenia w przypadkowych aktach seksualnych zależą od osobistych predyspozycji ludzi i od tego, jakie mają względem niego intencje.

Przypadkowe zabawy seksualne lepsze dla mężczyzn

Dotychczasowe badania prowadzone nad tym, w jaki sposób przypadkowe zbliżenia seksualne wpływają na stopień odczuwania satysfakcji podają, że kobiety rzadziej niż mężczyźni szczytują w takich sytuacjach. Jednak badania nie kwestionują przekonania, że w przypadku obu płci przygodne współżycie ma taki sam pozytywny wpływ na stan emocjonalny.

Źródło: 20minuten.ch

Zdjęcie: Pexels

Komentarze

Komentarze