Naukowcy OSTRZEGAJĄ przed damskimi torebkami! To siedlisko…

Wiele kobiet praktycznie nie rozstaje się swoją torebką i nosi w niej mnóstwo bardziej lub mniej potrzebnych rzeczy. Niestety, zdaniem wielu naukowców, torebka damska i znajdujące się w niej przedmioty to idealne miejsce do gromadzenia i rozmnażania się patogenów wielu groźnych chorób.

Kontakt z brudnymi powierzchniami

Torebka damska to akcesorium, które jest wyjątkowo podatne na wnikanie różnych mikroorganizmów w wyniku częstego kontaktu z nieumytymi rękami, z podłogą, ławkami, stołami i innymi zabrudzonymi powierzchniami. Ważnym czynnikiem ryzyka jest to, że torby są bardzo rzadko czyszczone i myte.

Groźne patogeny

Według specjalistów, na torebkach może się znajdować wiele groźnych bakterii i zarazków, takich jak Escherichia coli (Pałeczka okrężnicy), wirusy wywołujące infekcje jelitowe, Staphylococcus aureus (Gronkowiec złocisty), Streptococcus (Paciorkowce), Enterococcus (Enterokoki), jaja robaków pasożytniczych, różne grzyby i roztocze Demodex (Nużeniec ludzki). Jednocześnie najlepsze środowisko do rozprzestrzeniania się patogenów zapewniają skórzane torby o gąbczastej teksturze.

Czytaj też: Kożuchowska naprawdę założyła to i wyszła na ulicę! Wielu nie mogło uwierzyć w to, co zobaczyło

Co jest w środku?

Przedmioty, które leżą na stałe w torbie również mogą przenosić niebezpieczne patogeny. Pierwsze miejsca pod względem zanieczyszczenia zajmują: krem ​​do rąk, szminka, pilnik do paznokci i tusz do rzęs. Portfel, klucze, telefon komórkowy, grzebień, długopis, notatnik, paszport i inne dokumenty – także mogą być źródłem zarazków w torebce.

Jak temu zaradzić?

Eksperci apelują o spryskiwanie powierzchni torby, zwłaszcza jej dna, środkiem antyseptycznym, a także do okresowego czyszczenia rzeczy, które często są noszone w torebce. Zalecają również zawieszanie torby na wieszaku lub haczyku, zamiast umieszczania jej na podłodze i siedzeniach w komunikacji miejskiej lub na przystanku autobusowym.

Źródło: Sputnik

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze