Naukowcy stworzyli nowe lekarstwo na raka. Powstało z jadu…

Rosyjskim i belgijskim naukowcom udało się przystosować molekuły trucizny skorpiona Mesobuthus eupeus do leczenia chorób autoimmunologicznych oraz niektórych rodzajów chorób onkologicznych – napisano w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym „Frontiers in Pharmacology”.

Trucizna skorpiona w leczeniu raka

Jak wynika z artykułu, różnorodne cząsteczki trucizny skorpiona Mesobuthus eupeus (polimorficzny gatunek skorpiona należący do rodziny Buthidae) są w stanie blokować kanały potasowe. Pełnią one ważne funkcje fizjologiczne, w szczególności uczestniczą w podziale komórek i odpowiedzi immunologicznej. Praca tych kanałów może być mniej aktywna z powodu blokowania substancji z jadu skorpiona. Jest to łańcuch aminokwasów, które mogą zatykać kanały potasowe.

Zmienili składnik trucizny

Naukowcom udało się sztucznie zmienić składnik trucizny, tak aby pokrywała ona kanały odpowiedzialne za rozwój raka i wielu innych chorób. Teraz eksperci stoją przed zadaniem zrozumienia, w jaki sposób rozmieszczone są miejsca interakcji takich białek i kanałów potasowych. Badacze mają nadzieję, że pomoże im to znaleźć klucz do opracowania nowej generacji leków.

Czytaj też: Zrobiła córce zdjęcie. Drobny szczegół pomógł jej w rozpoznaniu RAKA!

Niezwykłe odkrycie naukowców

Wcześniej naukowcy z University of Cambridge odkryli mechanizm, który sprawia, że nagi golec piaskowy Heterocephalus glaber jest odporny na raka. Chociaż gryzonie te mogą przekształcać złośliwe komórki w taki sam sposób jak inne ssaki, ich złożony system komórek zapobiega rozwojowi nowotworów.

Źródło: Frontiers in Pharmacology

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze