Nawet niewielki niedobór TEJ witaminy grozi depresją!

Ostatnimi czasy problem depresji jest szeroko nagłaśniany. Zdaniem specjalistów niedługo może ona dołączyć do grupy tzw. chorób cywilizacyjnych.  Wadomo, że ciągły pośpiech, stres  lęk przed przyszłością czy trauma życiowa mogą się przyczyniać do jej rozwoju. Jednak kto by przypuszczał, że nawet coś tak błahego jak niedobór witaminy, również może mieć wpływ!

Organizm jak i sam układ nerwowy w tym mózg pracuje prawidłowo tylko wtedy, gdy prowadzimy zdrowy tryb życia. Dlatego potrzebuje odpowiedniej dawki snu i prawidłowej diety, bogatej w szereg witamin . W momencie, gdy któregoś z  elementów brakuje, oraganizm zaczyna się buntować, co może skutkować wszelkimi dolegliwościami.

B3, czyli Bardzo, Bardzo,  Bardzo ważna witamina!

Nie od dziś wiadomo, że składnikiem, którego niedobór może prowadzić do depresji jest witamina A, E i oczywiście D3. Często zapominamy jednak o niacynie, czyli witaminie B3. Substancja o szczególnym wpływie nie tylko na zapoczątkowanie i późniejszy rozwój depresji, ale także na rozwój takich chorób  jak: Parkinson czy Alzeheimer. Dodatkowo dzienne zapotrzebowanie  człowieka na ten składnik jest wręcz znikome. W zależności od płci oraz wieku to niemalże 14 – 16 mg . Wystarczy więć dostarczyć każdego dnia 100 g białka, aby uzupełnić wymaganą ilość. Co więcej, podobnie jak inne witaminy z grupy B jest rozpuszczalna w wodzie, dlatego też nie ma konieczności dodawania do potraw tłuszczu, by organizm ją wchłonął.

Jak rozpoznać niedobór witaminy B3?

Według badań już  niewielkie niedobry niacyny powodują pierwsze objawy, do których należą m.in: niepokój, bezsenność, omamy, lęki, problemy z koncentracją zmęczenie czy rozdrażenienie Co ważne, u chorych na depresję  metabolizm tej witaminy z nieznanych przyczyn jest silnie zaburzony, stąd też nawet przy prawidłowym żywieniu  szybko dochodzi do jej dużych niedoborów.

Z kolei  zwiększenie jej ilości w naszej codziennej diecie może okazać się zbawiennym krokiem dla poprawy ogólnego samopoczucia. A w przypadku osób, u których zdiagnozowano depresję wyeliminować potrzebę przyjmowania leków przeciwlękowych.

Gdzie szukać niacyny?

Chcąc więc chronić nasze zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne warto sięgnąć po produkty, które dostarczą nam solidnej porcji niacyny. Są to przede wszystkim: pełnoziarniste produkty zbożowe w tym otręby, korzeń pietruszki, mięso, ryby, grzyby, orzeszki ziemne itp.

źródło: https://www.instagram.com/fioristavalverde/

źródło: https://www.instagram.com/unclebenspolska/

zdjęcie główne: https://www.instagram.com/brighsouls/

Komentarze

Komentarze