NIEBEZPIECZNE zabawy. Przez przypadek MOŻESZ ZROBIĆ DZIECKU KRZYWDĘ

Zazwyczaj towarzyszą im śmiech i radosne piski, jednakże czasami mogą skończyć się bólem i łzami. O czym mowa? O popularnych zabawach z dziećmi. Sprawdź, jakie niebezpieczne konsekwencje może mieć nieprawidłowe podrzucanie czy huśtanie.

Unoszenie za ręce
Dziecko staje między rodzicami. Chwytają je oni za ręce. Wszyscy ruszają przed siebie, a rodzice co pewien czas unoszą swoje dłonie — a zarazem dziecko — ku górze. Ta niewinna zabawa to w praktyce szarpanie rąk potomka. Jej skutkiem może być m.in. uraz obręczy barkowej.

Jeśli w trakcie unoszenia za ręce dziecko dodatkowo podskakuje, to w trakcie opadania na podłoże może nabawić się urazu albo kontuzji w stawie kolanowym i skokowym.

Samolot
Ta tylko z pozoru bezpieczna zabawa polega na tym, że rodzic podtrzymuje tułów dziecka w powietrzu. Trzyma go za klatkę piersiową albo brzuch. Porusza jego sylwetką, naśladując ruch samolotu, np. w przód i w tył.

Czasami robi to, trzymając dziecko tylko za jedną rękę i nogę. Ten wariant zabawy w samolot jest szczególnie niebezpieczny. Może dojść do przemieszczenia w stawie biodrowym. Dziecko może też mieć zaburzenia równowagi.

Huśtanie za ręce
Ta zabawa polega na chwyceniu dziecka za dłonie albo nadgarstki, uniesienie go i obracanie się z nim wokół własnej osi, co powoduje, że dziecko również się kręci, mając nogi w powietrzu. Wówczas może dojść do urazu.

Konsekwencją bywa przemieszczenie w stawie barkowo-obojczykowym, a nawet złamanie palców dłoni dziecka, co objawia się dotkliwym bólem.

Podrzucanie do góry
Polega ono na chwyceniu tułowia dziecka w obie dłonie, a następnie podrzucanie go. Po chwili znów jest ono w naszych ramionach. Ta zabawa tylko pozornie jest bezpieczna. Nie mając złych intencji, możemy wyrządzić dziecku krzywdę.

Najgorszy scenariusz zakłada, że nie uda nam się złapać dziecka i upadnie ono na podłoże. Wtedy może dojść do poważnych urazów czaszki i kręgosłupa. Ich objawami są m.in. wymioty. Jeśli jednak uda nam się złapać dziecko, ale chwycimy je zbyt mocno w okolicy klatki piersiowej, może dojść do urazu w jamie brzusznej.

Praktykujecie te zabawy w swoich rodzinach?

Źródło: edziecko.pl
Źródło zdjęcia: independent.co.uk

Komentarze

Komentarze