Niepłodny mężczyzna, problem który narasta.

Przyjęło się, że jeśli partnerzy nie mogą mieć dziecka, to zazwyczaj obwinia się kobietę. W ostatnim jednak czasie zauważa się tendencję, że problem niepłodności związany jest z mężczyzną.

Jedna z przyczyn braku niepłodności u mężczyzn leży po stronie zbyt niskiej jakości plemników. Wywołują to m.in. zanieczyszczenie powietrza, wady wrodzone czy stres. Innymi negatywnymi czynnikami jest nadużywanie alkoholu, uzależnienie od tytoniu czy przyjmowanie sterydów anabolicznych, tak popularnych wśród mężczyzn ćwiczących na siłowni.

Uwaga: naukowcy pośród czynników szkodliwych wyróżnili także przegrzewanie jąder. Doprowadzić do tego może choćby trzymania laptopa na kolanach czy  korzystania z podgrzewanego fotela, w przypadku kierowców zawodowych. Dużą rolę w braku możliwości posiadania dzieci przypisuje się także otyłości oraz w mniejszym stopniu nieprawidłowej diecie. Często mówi się także, iż problemów należy dopatrywać się w nabytych przez mężczyzn infekcjach i zakażeniach, choćby w śwince przebytej po okresie dojrzewania. Podobnie jest z chorobami przewlekłymi, jak z nadciśnieniem czy problemami z nerkami.

Bez względu na przyczynę, gdy po roku regularnych starań o dziecku nie dochodzi do zapłodnienia, to należy udać się do lekarza.

Ten, w zależności od problemu zaproponuje odpowiednie leczenie. W razie problemów hormonalnych zaleci przyjmowanie tabletek, a w przypadku braku drożności przewodów zabieg chirurgiczny. Ostatecznością będzie inseminacja czy zapłodnienie pozaustrojowe.

Komentarze

Komentarze