Nieregularny okres a długość życia . Naukowcy dokonali niepokojącego odkrycia!

Cykl miesiączkowy czasem występuje nieregularnie. Naukowcy alarmują ,że częste wahania w długości cyklu mogą prowadzić do przedwczesnej śmierci kobiety.

28 dni

Tyle trwa „książkowy” cykl menstruacyjny. Zdarzają się jednak pewne odchylenia. Okres może pojawiać się co 21 dni a nawet co 32 dni. Takie odchylenia mieszczą się jeszcze w granicach normy. Długość cyklu może zmieniać się z miesiąca na miesiąc. Sądzono ,że to indywidualna cecha każdej kobiety.

Naukowcy alarmują

W badaniu , które naukowcy opublikowali na łamach „British Medical Journal” dowodzą ,że nieregularny cykl może prowadzić do przedwczesnej śmierci. W artykule naukowcy stawiają tezę ,że zbyt krótkie oraz zbył długie cykle stwarzają ryzyko śmierci przed 70 rokiem życia. Już wiele lat temu dowiedziono ,że cykle które trwają powyżej 40 dni mogą prowadzić do zachorowania na raka jajnika, do chorób serca, cukrzycy typu 2 czy do problemów psychicznych. Do tej pory jednak nie było pewności czy nieregularne cykle wiążą się z ryzykiem przedwczesnej śmierci.

80 tys. kobiet pod lupą

Naukowcy z Harvard z T.H. Chan School of Public Health w Bostonie pod przewodnictwem profesora Jorge’a E. Chavarry przeanalizowali dane 80 tysięcy kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Dane zawierały takie informacje jak wiek, waga, styl życia i rodzinna historia medyczna. Na podstawie tego naukowcy odkryli ,że kobiety , które od zawsze zgłaszały problemy z nieregularnością miesiączek są obciążone ryzykiem śmierci przed 70 rokiem życia. Lepsze rokowania miały panie, które miały regularne cykle. U kobiet o nieregularnych cyklach w grupie wiekowej 29-46 lat ryzyko wcześniejszego zgonu było większe o 39 procent.

Monitoring cyklu

Naukowcy podkreślili, że lekarze powinni baczniej przyglądać się długości cyklu kobiety. Zawiera on bowiem istotne informacje o stanie zdrowia pacjentek. Ważną kwestią ,którą podnosi badanie jest to,że regularność cyklu i zdrowie reprodukcyjne zapewniają wgląd w ogólny stan zdrowia w dłuższej perspektywie. Młode kobiety z nieregularnymi miesiączkami potrzebują nie tylko dokładnych badań pod kątem hormonów i metabolizmu, ale także pod kątem stylu życia. Dzięki temu będzie można pomóc im poprawić ogólny stan zdrowia i wydłużyć życie.

 

źródło: The Guardian

zdjęcie: pexels.com

Komentarze

Komentarze