NIESAMOWITE! 10 najlepszych sposobów na poprawę dziecięcej umiejętności czytania

Oto lista sposobów, dzięki którym Twoje dzieci staną się bardziej efektywnymi czytelnikami.

  1. Czas głośnego czytania

Badania pokazują, że regularne głośne czytanie przez dzieci może przynieść znaczące korzyści w czytaniu ze zrozumieniem, słownictwie i dekodowaniu słów. Niezależnie od tego, czy Twoje dzieci są przedszkolakami czy chodzą już do szkoły, zwiększy to ich chęć samodzielnego czytania.

  1. Dzieci oswojone z widokiem książek

Dzieci z dużą liczbą materiałów do czytania w swoich domach osiągają wyższe wyniki w standardowych testach. Nakłoń swoje dzieci do czytania, mając duży zapas atrakcyjnych książek i czasopism na ich poziomie czytania. Umieść materiały do czytania w samochodach, łazienkach, sypialniach, pokojach rodzinnych.

  1. Mieć wspólny czas czytania w rodzinie

Ustanów codziennie od 15 do 30 minut, gdy wszyscy w rodzinie czytają po cichu. Widok, kiedy czytasz, zainspiruje Twoje dzieci do czytania. Wystarczy 15 minut codziennej praktyki, aby zwiększyć płynność czytania.

  1. Zachęcaj do działań związanych z czytaniem

Spraw, aby czytanie było integralną częścią życia Twoich dzieci. Niech czytają menu, znaki drogowe, wskazówki dotyczące gry, prognozy pogody, wykazy filmów i inne praktyczne informacje codzienne. Upewnij się też, że zawsze mają coś do czytania w wolnym czasie, kiedy czekają na spotkanie lub jazdą samochodem.

  1. Biblioteki

Zachęć dzieci, aby przeczytały więcej, zabierając je do biblioteki co kilka tygodni, aby zdobyć nowe materiały do ​​czytania. Biblioteka oferuje również programy czytania dla dzieci w każdym wieku, które mogą zainteresować Twoje dzieci i jeszcze bardziej zwiększyć ich zainteresowanie czytaniem.

  1. Śledź postęp swojego dziecka

Dowiedz się, jakie umiejętności czytania mają na każdym poziomie. Szkolny program nauczania da Ci te informacje. Śledź ich postępy w zdobywaniu podstawowych umiejętności czytania na kartach raportów i standardowych testach.

  1. Poszukaj problemów z czytaniem

Nauczyciele nie zawsze wykrywają problemy z czytaniem dzieci, dopóki nie staną się poważne. Dowiedz się, czy Twoje dzieci mogą wydawać dźwięki, znać słowa wzrokowe, używać kontekstu do rozpoznawania nieznanych słów i wyraźnie rozumieć, co czytają.

  1. Uzyskaj pomoc w czytaniu

Problemy z czytaniem nie znikają z czasem. Im wcześniej dzieci otrzymają pomoc, tym bardziej prawdopodobne, że staną się dobrymi czytelnikami. Upewnij się, że Twoje dzieci otrzymują niezbędną pomoc od nauczycieli, wychowawców lub ośrodków szkoleniowych, gdy tylko odkryjesz problem.

  1. Używaj pomocy, które pomagają w czytaniu

Aby pomóc dzieciom poprawić czytanie, korzystaj z podręczników, programów komputerowych i innych materiałów dostępnych w sklepach. Gry są szczególnie dobrym wyborem, ponieważ pozwalają dzieciom bawić się, gdy pracują nad swoimi umiejętnościami.

  1. Okaż entuzjazm

Twoja reakcja ma ogromny wpływ na to, jak bardzo będą starali się zostać dobrymi czytelnikami. Pamiętaj, aby nagradzać ich pochwałami  za wysiłki.

DB

Źródło: Familyeducation.com

Komentarze

Komentarze