Niezwykłe odkrycie! Psychopaci są NIECZULI także na…

Nikt nie chciałby mieć do czynienia z psychopatą. Jak się okazuje, osoba taka nie tylko jest nieczuła i pozbawiona emocji, ale też ma…

Pamiętacie Grenouille’a – mordercę o wrażliwym powonieniu z powieści Patricka Suskinda – „Pachnidło”? Najnowsze badanie australijskich naukowców wykazało, że poza literacką fikcją ta postać nie miałby racji bytu, ponieważ jedną z charakterystycznych cech psychopatów jest… bardzo słaby węch.

Psychopatia, a poprawniej – osobowość antyspołeczna, nie ma dobrej prasy. I trudno się dziwić, skoro jej sztandarowe cechy to chłód emocjonalny, brak empatii, skłonności do manipulowania innymi i aspołeczne zachowanie.

Czytaj też: Naukowcy stworzyli perfumy, które mogą sprawić, że…

psychopaci
Unsplash

Naukowcy z Uniwersytetu Macquarie przebadali niedawno prawie 80 osób, które w testach psychologicznych wykazywały cechy psychopatyczne. Okazało się, że poza podobnymi cechami osobowości, tę grupę łączyło coś jeszcze. Wszyscy słabo wypadli w testach na rozpoznawanie i różnicowanie zapachów.

Dzięki temu nietypowemu odkryciu naukowcy nie tylko poznali kolejną cechę pomocną w diagnozie osobowości antyspołecznej, ale i zbliżyli się do ostatecznej odpowiedzi na pytanie, czy osobowość antyspołeczna ma związek z uszkodzeniem mózgu.

Zaburzone u psychopatów funkcje przewidywania i planowania, przestrzegania norm społecznych i kontroli impulsów, są bowiem zlokalizowane w przedniej części mózgu, bardzo blisko miejsca, gdzie znajduje się nasz ośrodek węchu.

Czytaj też: 8 skutecznych sposobów na świeży oddech!

Źródło: Livescience

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze