No to naprawdę niezwykła … pszczoła ! ZOBACZ największy okaz na świecie!

Znaleziony w Indonezji okaz należy do gatunku ogromnych pszczół, które od dziesięcioleci uważano za wymarłe.

Podążyli śladami odkrywcy gatunku. Międzynarodowy zespół biologów całe dnie przedzierał się przez indonezyjską dżunglę w poszukiwaniu Megachile pluto. Owad, zwany także gigantem Wallace’a, był ostatni raz widziany w 1981 roku. Do czwartku biolodzy z całego świata uważali gatunek największej pszczoły na świecie za wymarły.

 

Po odkryciu ekipa zaczęła dosłownie tańczyć z radości. Zmęczeni upałem naukowcy ostatniego dnia poszukiwań natknęli się na gniazdo termitów w pniu drzewa, w którym schronienie znalazła także samica Megachile pluto. Owad wielkości kciuka dorosłego człowieka został przez nich złapany, sfotografowany i wypuszczony na wolność.

To było zapierające dech – zobaczyć „latającego buldoga”, insekta, którego istnienia nie byliśmy już pewni. To było niesamowite, słyszeć trzepotanie tych gigantycznych skrzydeł – cieszył się fotograf Clay Bolt w rozmowie z BBC.

Jest czterokrotnie większa od europejskiej pszczoły. Ma 4 cm, jej rozłożone skrzydełka po 6 cm długości. Megachile pluto jest uznawana za narażoną na wyginięcie przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody.

Komentarze

Komentarze