Nowy dopalacz na polskim rynku, czyli yerba mate

Yerba mate

Są to zioła w smaku przypominające herbatę, o właściwościach pobudzających. Wprowadzona do Polski między innymi przez Cejrowskiego i Pawlikowską ma również zastosowanie zdrowotne. Mocno parzona działa orzeźwiająco. Ostrokrzew paragwajski, z którego jest pozyskiwana, występuje jedynie w Ameryce Płd. Jako pierwsi susz ostrokrzewu parzyli Indianie Guarani. Yerba mate miała pomagać im budować wspólnotę. Zapewne sam sposób picia ziół, o którym również mowa w artykule, sprzyjał takiemu zamierzeniu.
Napój zawiera liczną grupę witamin i minerałów (A, B1, B2, C, E, H; magnez, sód, potas, żelazo, miedź, siarka, mangan, fosfor, krzem). Jest również ogromnym źródłem: teobrominy, teofiliny i kofeiny. A co za tym idzie, sprzyja polepszaniu koncentracji i bystrości umysłu. To nie koniec dobrodziejstw. Yerba poprawia metabolizm, ma właściwości wzmacniające odporność, działa również antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Po zioła warto sięgnąć przy odczuwanym zmęczeniu, słabej kondycji psychicznej i fizycznej oraz zatruciu organizmu. Mogą też być stosowane przy odchudzaniu, ponieważ przyczyniają się do poczucia sytości.

https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/drewno-swit-krajobraz-natura-4911155/

Yerba ma swoją historię 

W niektórych rejonach, pomaga w budowaniu więzi, podczas spotkania wszyscy dzielą się jednym, dużym naczyniem, które krąży z rąk do rąk i zalewane jest przez gospodarza ciepłą wodą. W większości jednak miejsc każdy ma swój specjalny kubek do picia, by długo nie czekać na swoją kolejkę! Każde państwo ma tendencje do spożywania ziół na swój sposób, oraz swój patent na ich na produkcję. Dla przykładu te z Paragwaju to wyraziście gorzki i dymny smak, zawartość nie tylko listków i pyłu, ale też patyczków w suszu oraz duża moc pobudzająca. Ci miłośnicy yerby upodobali sobie picie jej na zimno – jako terere, zalewając liście lodowatą wodą.

Yerbe należy spożywać w przeznaczonym do tego naczyniu, które można nabyć przy zakupie ziół. Pijemy ją przez metalową słomkę.
Na świecie jest kilka legalnych często spożywanych substancji, które stymulują: kawa, herbata, orzechy, kola, kakao, guarana i yerba mate. Ta ostatnia zyskała popularność w naszym kraju od niedawna.

Komentarze

Komentarze