Odkryto lek całkowicie neutralizujący koronawirusa!

Naukowcy z University of Pittsburgh w Stanach Zjednoczonych odkryli najmniejszą biologiczną cząsteczkę, która całkowicie neutralizuje wirusa SARS-CoV-2.

Co to takiego?

Jest to związek białkowy 10 razy mniejszy niż przeciwciało o pełnej długości, które zostało użyte do stworzenia leku Ab8 przeciwko COVID-19. Artykuł ze szczegółowymi wynikami badania został opublikowany w czasopiśmie naukowym „Cell”.

Badania na zwierzętach

Wyniki badań na zwierzętach wykazały, że Ab8 jest wysoce skuteczny w zapobieganiu i leczeniu infekcji SARS-CoV-2 u myszy i chomików. Niewielki rozmiar cząsteczki zwiększa jej zdolność do dyfuzji do tkanek, co pomaga lepiej zneutralizować wirusa, a także umożliwia podanie leku drogą inhalacji. Lek nie wiąże się z komórkami ludzkimi, co minimalizuje negatywne skutki uboczne.

Czytaj też: Powstała najskuteczniejsza szczepionka na koronawirusa! Nie jest dożylna!

Przeanalizowano 100 miliardów potencjalnych cząsteczek

Lek odkryto dzięki szybkiej analizie 100 miliardów potencjalnych cząsteczek, które mogą wiązać się z białkiem S koronawirusa zaangażowanym w patogen infekujący ludzkie komórki. Gdy związek białkowy łączy się z częścią immunoglobuliny, tworząc Ab8, przejmuje funkcje przeciwciała o pełnej długości.

U zwierząt laboratoryjnych zakażonych koronawirusem Ab8 zmniejszył liczbę cząstek wirusa o 10 razy, nawet przy najniższej dawce. Czy będzie można wykorzystać ten lek w walce z koronawirusem u ludzi? Czas pokaże.

Statystyki dotyczące COVID-19

Liczba osób zarażonych koronawirusem na świecie zbliża się do 30 milionów. Jak dotąd śmierć z powodu wirusa poniosło 929 tys.osób, a 19,9 miliona uważa się za wyleczone.

Źródło: „Cell”

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze