Odkryto NOWY sposób walki z koronawirusem!

Walka z koronawirusem wciąż trwa. Ostatnio zespół światowych naukowców odkrył zupełnie nowy sposób na pokonanie pandemii COVID-19. Jaki?

Nowy sposób na walkę z koronawirusem

Międzynarodowy zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Irlandii odkrył, że glikany, które są związane z białkiem S koronawirusa, odgrywają aktywną rolę w przenikaniu wirusa do komórek ludzkich. Odkrycie, które pomoże opracować nowe sposoby walki z pandemią, zostało opisane w artykule opublikowanym w czasopiśmie „ACS Central Science”.

Jak naukowcy doszli do tych wniosków?

Naukowcy stworzyli model dynamiki molekularnej białka S osadzonego w błonie wirusa. Białko S oddziałuje z receptorem ACE2 znajdującym się na powierzchni ludzkich komórek. Jednak wcześniej zmienia swój kształt, odsłaniając domenę wiążącą receptor. Białko S jest również pokryte glikanami, cząsteczkami cukru, które chronią składniki wirusa przed układem odpornościowym gospodarza.

Czytaj też: 9-latka z koronawirusem skarżyła się na zmęczenie. Zmarła we śnie…

Symulacje komputerowe

Symulacje komputerowe wykazały, że N-glikany pomagają ustabilizować konfigurację otwartej domeny wiążącej receptor, ułatwiając infekcję. Zgodnie z wynikami eksperymentu zmodyfikowane białka S, którym brakowało glikanów, gorzej wiążą się z ACE2. Ponadto eksperci zidentyfikowali obszary białka nie pokryte glikanami, które są dogodnym celem dla przeciwciał.

Statystyki dotyczące COVID-19

Łączna ilość osób zarażonych COVID-19 zbliża się do 32 milionów. Śmierć z powodu koronawirusa poniosło już 976 tys. osób, a chorobę pokonały 22 miliony ludzi.

Źródło: „ACS Central Science”

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze