Odpalając sylwestrowe fajerwerki pamiętajmy o …

Jak co roku, szampańską zabawę uświetni nam pokaz sztucznych ognii. A, że fajerwerki możemy bezkarnie odpalać w przestrzeni publicznej tylko 31 grudnia i 1 stycznia chętnie korzystamy z tych przywilejów. Warto jednak, w te szczególną noc zachować zdrowy rozsądek i podczas zabawy z fajerwerkami pamiętać o kilku kluczowych zasadach. 

https://www.instagram.com/szczecin_floating_garden/

Sprawdź oznaczenia

Jeżeli chcesz zaopatrzyć się w sylwestrowe fajerwerki,  musisz zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • czy wyrób ma odpowiedni symbol CE – co świadczy o tym, że produkt  wymagania przewidziane w przepisach unijnych, atest (norma nr PN-C-86061) i odpowiednia data przydatności – czyli gwarantuje bezpieczeństwo,
  •  obudowa jest bez widocznych wad mechanicznych tj. wgnieceń, pęknięć,
  • na opakowaniu jest podana nazwa producenta wraz z jego adresem,
  •  elementy składowe nie przesuwają się

Na koniec sprawdźmy jeszcze, czy fajerwerki które mają być ustawione pionowo, lub wkopane w ziemię są wyposażoone w odpowiednie oprzyrządowanie, które umożliwi odpowiednie ustawienie np. przechylenie się lub przewrócenie w trakcie użytkowania.

Jak postępować przed odpaleniem fajerwerków?

Przed odpaleniem fajerwerków przeczytaj instrukcję i ściśle się  do niej dostosuj. Wybierz odpowiednie miejsce, na tyle bezpieczne, by nikt nie ucierpiał.  Fajerwerki powinna odpalać osoba dorosła i oczywiście trzeźwa – w wyciągniętej ręce z dala od twarzy i korpusu ciała. Pamiętajmy więc, że nie wolno pochylać się nad produktami pirotechnicznymi. Zaraz po odpaleniu należy natychmiast oddalić się na bezpieczną odległość, aby uniknąć przykrych konsekwencji poparzenia.

zdjęcie główne: https://www.instagram.com/owca_w_wielkim_miescie/

Komentarze

Komentarze