Odżywianie w ciąży

Od pokoleń pokutuje mit, że w ciąży powinno się jeść za dwoje – okazuje się, że to nieprawda. W stanie błogosławionym jedz dla dwojga, a nie za dwoje!

www.freepik.com

Dieta w ciąży odgrywa niezwykle ważną rolę – wpływa ona nie tylko na nasze samopoczucie, ale także wspiera rozwój dziecka. Zatem warto przyjrzeć się swojemu menu w tym wyjątkowym okresie. Zadbajmy o to aby dostarczyć wszelkich składników odżywczych, witamin i minerałów. Dieta powinna opierać się na niczym innym, jak na zasadach zdrowego i racjonalnego żywienia. Spożywamy 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach (najlepiej co 3 godziny). Kolację należy zjeść najpóźniej na 2 godziny przed snem (jeśli jednak kładąc się czujesz głód, to zjedz np. jabłko, dla zabicia tego uczucia). Ogranicz do minimum Fast foody i słodycze – nie zawierają one żadnych substancji odżywczych, są źródłem pustych kalorii. Pamiętaj także, że kategorycznie obowiązuje Cię całkowity zakaz spożywania alkoholu oraz wyrobów tytoniowych!!

Pierwszy trymestr ciąży

Jest on niezwykle ważnym okresem dla rozwoju płodu.
W tym trymestrze zapotrzebowanie energetycznie nie zmienia się, jednak warto wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. Dieta w pierwszych trzech miesiącach powinna pokryć zapotrzebowanie na kwas foliowy i żelazo – na pewno uzupełniasz je już odpowiednimi suplementami, jednak warto też zadbać o te składniki w swoim codziennym menu. Źródłem tych najpotrzebniejszych witamin jest np.: szpinak, sałata, jarmuż, brokuły, sezam, słonecznik, jaja.

Drugi trymestr ciąży

Na tym etapie ciąży zapotrzebowanie na energię wzrasta o 360 kcal na dzień. Zatem ważne jest aby zadbać o odpowiednią kaloryczność posiłków, by nie dopuścić do nadmiernego przyrostu masy ciała.
Pamiętaj aby jeść mniej ale częściej! Unikaj cukru, tłustych potraw oraz produktów wysoko przetworzonych (cukier możesz zastąpić np. miodem, ksylitolem czy syropem klonowym).
W tym trymestrze u przyszłych mam wzrasta zapotrzebowanie na wapń i witaminy z grupy B (kwas foliowy i żelazo nadal jest bardzo potrzebny) – zatem w menu powinny znaleźć się produkty zbożowe, mleko oraz nabiał chude mięsa, jaja, ryby morskie. Warto łączyć je z produktami o wysokiej zawartości witaminy C (np. kapusta, pomidory, maliny, cytrusy), dzięki czemu żelazo będzie szybciej przyswajane.

Dieta w trzecim trymestrze ciąży

Jest to najbardziej uciążliwy etap dla ciężarnej. Ze względu na przyrost masy ciała związany z rozwijającym się płodem, kobiecie dokuczają:
ból kręgosłupa, obrzęki, zawroty głowy, skurcze łydek, wahania ciśnienia, zgaga, rozdrażnienie. Można sobie pomóc unikając np. soli – to ona zatrzymuje wodę w organizmie.
Przy zgadze wyeliminuj ostre, tłuste potrawy, a na skurcze łydek uzupełniaj magnez (orzechy), potas (pomidory), wapń (mleko).

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz dał zielone światło, możesz wprowadzić lekkie ćwiczenia fizyczne. Dzięki nim zachowasz formę, załagodzisz dolegliwości ciążowe, przygotujesz ciało do porodu oraz połogu. Ciąża to niezwykły oraz trudny czas dla kobiety. Postaraj się aby był on pięknym wspomnieniem

Komentarze

Komentarze