Oto 22 praktyki, które pomogą w … uważności !
Uważność dostarcza poważnych nauk, które pomagają doświadczać życia z radością, a cierpienia ze zrozumieniem. Warto ćwiczyć ją codziennie, tym bardziej że wcale nie jest to skomplikowane – czytamy na portalu charaktery.pl.
Oto 22 praktyki, które usprawnią praktykowanie uważności:
- Uważny prysznic.Zacznij dzień od uważnego prysznica albo innego rytuału porannego mycia (zależy to od ciebie). W trakcie zwracaj uwagę na doznania w ciele, np. na to, jak odczuwasz ciepło wody, mycie ciała, czesanie itp. Zauważ przyjemne strony tych doznań.
- Uważny oddech/uważna przerwa.W komputerze w domu/pracy ustaw łagodny „gong” (delikatny dzwonek), czyli dźwięk, który przypomni ci o wykonaniu kilku uważnych oddechów w wybranych chwilach.
- Wykorzystaj sytuacje poza twoją kontrolą (np. postój na światłach) do praktykowania uważnego oddechu. Obawy o spóźnienie nie skracają czasu oczekiwania, ale zwiększają produkcję hormonów stresu i włączają „reakcję stresową” ciała.
- Postanów zaczynać i/lub kończyć spotkania w pracy krótką, maksymalnie trzyminutową medytacją (np. siedź spokojnie i skieruj uwagę na oddech) za każdym razem, gdy będzie to możliwe.
- W każdej godzinie rozciągaj się przez kilka sekund.Bądź świadomy stanów własnego ciała i doznań fizycznych.
- Pozostań w kontakcie z twoją wewnętrzną przyjacielskością/łagodnością/współczuciem do siebie tak mocno, jak to możliwe, i patrz na różne codzienne niedogodności bez sarkazmu czy rozgoryczenia, za to z uśmiechem otwartości, zrozumienia i akceptacji.
- Napięcia i lęki są zaraźliwe!Pielęgnuj pokój, ciszę, spokój i dobry nastrój, kiedy tylko możesz.
- Uśmiech. Uśmiech. Uśmiech. Uśmiechanie się jest dobre dla ciebie i dla ludzi wokół. Uśmiech i śmiech dają ciału przesłanie radości, pogody i bezpieczeństwa.
- Przynajmniej raz dziennie praktykuj wdzięcznośćza to, co masz, i nie skupiaj się na tym, czego nie masz, bez względu na urazy.
- Chodź uważnie.Pędzenie po to, żeby zyskać kilka sekund przewagi, rzadko warte jest podwyższonego lęku i fizycznego pobudzenia organizmu.
- Zwolnij i smakuj/jedz uważnie.Zwolnij i smakuj to, co możesz posmakować. Zwolnij i posmakuj tego, co jesz.
- Zwróć szczególną uwagę na okresy przemieszczania się,np. z pracy do domu, z domu do pracy, ze spotkania na spotkanie, i w trakcie tych chwil praktykuj uważność.
- Ogranicz wielozadaniowość.Wielozadaniowość wzmaga lęk, napięcie, zwiększa ryzyko błędów i może ograniczyć wydajność.
- Nie osądzaj siebie i innych. Osądy i oczekiwania wzmacniają negatywne emocje. Wybacz sobie i innym niedoskonałości, pomyłki, a nawet złe zachowanie.
- Bądź wielkoduszny wobec otaczających cię ludzi. Okazuj wielkoduszność z uśmiechem i używaj słów, takich jak „Dziękuję”, nawet w drobnych sprawach.
- Wysyłaj maile/pisz teksty uważnie. Bądź skoncentrowany na tym, co wysyłasz. Przerwij, kiedy emocje zaczynają dominować. W takich chwilach nie wysyłaj maili czy tekstów.
- Emocje przychodzą z wewnątrz.Emocjonalnymi impulsami są zdarzenia, a nie same emocje. Ludzie różnie reagują na różne impulsy emocjonalne. Kiedy pojawią się negatywne emocje, rozpoznaj je i skup się na nich. Uważnie zadbaj o siebie i o swoje emocje.
- Powinieneś wiedzieć, kiedy jesteś emocjonalnie pobudzony.Nie ignoruj własnych emocji. Akceptuj je z życzliwością i bez osądzania. Traktuj swoje emocje jak płaczące dziecko. Albo chorą czy wątłą starszą osobę. Co zamierzasz z nimi zrobić? Zajmij się trudnymi emocjami, np. gniewem, zdenerwowaniem, strachem, niepewnością, zazdrością, z taką samą troską, z jaką zająłbyś się płaczącym dzieckiem.
- Kiedy narastają twoje trudne/negatywne emocje wokół innych, rozpoznaj je, zaakceptuj i przypomnij sobie o uniwersalności ludzkich uczuć.Spróbuj wyobrazić sobie inną osobę jako kogoś, o kogo dbasz albo kogo kochasz, albo jako bezbronne dziecko lub kruchego starego człowieka. W jaki sposób to wyobrażenie wpływa na to, co zamierzasz dalej robić?
- Obudź współczucie dla samego siebie.Kiedy powstają trudne sytuacje/emocje, uznaj, że „to trudne/bolesne”, że cierpienie jest uniwersalne, ale że nie jesteś sam, po czym przenieś troskliwą i uważną uwagę na siebie.
- Skupianie uwagi i współczucie należą do tych umiejętności, które wzmacnia uważność.Te umiejętności mogą poprawić dobrostan twój i innych osób. Dla ludzi wokół ciebie jesteś ważny.
Zacznij działać !
Źródło: charaktery.pl