Oto dlaczego warto czytać … na głos!

Czytanie z dzieckiem może być wspaniałym sposobem na spędzenie z nim czasu, zapewniając jednocześnie znaczny rozwój. Według University of Melbourne dzieci, których rodzice czytają im każdego dnia, rozwijają się o rok szybciej w porównaniu z dziećmi, których rodzice im nie czytali. Badacze odkryli także, że dzieci, które czyta się co najmniej trzy razy w tygodniu, same stają się lepszymi czytelnikami i mają lepsze umiejętności matematyczne. W badaniu wzięło udział 4000 dzieci przez sześć lat, począwszy od 4 lub 5 lat.

Inne badania wykazały, że czytanie dzieciom i niemowlętom jest ważne dla rozwoju umiejętności językowych i słownictwa. Dzieje się tak, ponieważ okres od urodzenia do 3 lat jest kluczowym okresem dla rozwoju języka , a pobudzenie, jakie dziecko otrzymuje poprzez czytanie, może ułatwić mu pójście do szkoły.

Korzyści z czytania są tak wielkie, że nawet domy z dostępem do książek dają przewagę rozwojową dzieciom. Badania wykazały, że dzieci z książkami w domu – niezależnie od wykształcenia czy statusu społeczno-ekonomicznego rodziców – mają tendencję do osiągania lepszych wyników w nauce niż te bez gotowego dostępu do książek. Według Bureau of Labor Statistics ta przewaga edukacyjna może przełożyć się na znaczącą różnicę w zarobkach w całym okresie życia. Jednak amerykański Departament Edukacji stwierdza, że ​​85 procent nieletnich sprawców ma problemy z czytaniem, a 70 procent dorosłych więźniów funkcjonalnie jest analfabetami.

Ważne:

#Najbardziej intensywny okres rozwoju języka u dzieci wynosi od urodzenia do wieku 3 lat.

#Dzieci, które czytają z rodzicami, same stają się lepszymi czytelnikami.

#Dzieci z dużą ilością książek w domu osiągają lepsze wyniki w nauce niż dzieci, które nie mają książek w swoich domach.

 

DB

Źródło: bundoo.com

Komentarze

Komentarze