Oto gwiazdy, które wychowują dzieci z zespołem Downa

Dziś jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to schorzenie genetyczne, które występuje stosunkowo często. Prawie każdy zna kogoś, kto ma dziecko z zespołem Downa. Dotyczy to również znanych osób. Które gwiazdy wychowują dzieci z zespołem Downa?

21 marca jest Światowym Dniem Zespołu Downa. Wiele znanych osób wspomina o tym w mediach społecznościowych, okazując w ten sposób solidarność z osobami żyjącymi na co dzień z zespołem Downa.

Z pewnością wychowywanie dziecka z zespołem Downa jest trudnym doświadczeniem, uczącym pokory, ale też bezwarunkowej miłości i radości. Okazuje się, że wśród rodziców wychowujących dzieci z zespołem Downa, są także znane osobistości i gwiazdy. O kim mowa?

 

Gwiazdy, które wychowują dzieci z zespołem Downa

Oto znane osoby, których dzieci urodziły się z zespołem Downa.

 

Caterina Scorsone

Aktorka znana z serialu „Chirurdzy” ma córkę z zespołem Downa. Paloma Michaela urodziła się w 2016 roku, a jej mama chętnie dzieli się jej zdjęciami na swoim profilu na Instagramie. Caterina Scorsone twierdzi, że córka przyniosła jej „błogosławieństwa poza najśmielszymi oczekiwaniami”.

 

Źródło: www.instagram.com/caterinascorsone

 

Sally Philips

Angielska aktorka komediowa ma syna z zespołem Downa. Sally Philips wspiera kampanię „Don’t Screen Us Out”, która jest poświęcona dzieciom z zespołem Downa. Aktorka uważa, że przyszłych rodziców należy uświadamiać, jakie trudy niesie za sobą wychowywanie dziecka o specjalnych potrzebach.

 

Źródło: www.instagram.com/sallysmack

 

John C McGinley

Aktor znany z serialu „Hoży doktorzy” ma syna Maxa, który urodził się z zespołem Downa. John bardzo aktywnie podchodzi do wychowywania swojego syna. Aktor jest rzecznikiem National Down Syndrome Society i jest przeciwnikiem używania słowa „niedorozwinięty”.

 

Źródło: John C. McGinley | Twitter

 

Artur Gadowski

Wokalista zespołu IRA ma dorosła już córkę Wiktorię, która urodziła się z zespołem Downa. Artysta wspiera Fundację Ja Też, która obejmuje opieką osoby z zespołem Downa oraz ich najbliższych.

 

Źródło: www.instagram.com/gadowski_a

 

Patryk Jaki

Patryk Jaki wraz z żoną wychowuje syna Radka, który ma zespół Downa. Polityk otwarcie mówi o niepełnosprawności syna i podkreśla, że dzieci z zespołem Downa dają ogrom szczęścia i miłości.

 

Źródło: www.instagram.com/patrykjaki_official

 

Czym jest zespół Downa?

Czym tak na prawdę jest zespół Downa? z jakimi trudnościami muszą się mierzyć rodzice wychowujący dzieci z tą wadą genetyczną?

Zespół Downa to choroba genetyczna, dawniej zwana mongolizmem. W rzeczywistości jest to zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21. Zespół Downa występuje u jednego na 800-1000 dzieci, czyli stosunkowo często.

Charakterystyczną cechą osób z zespołem Downa jest niepełnosprawność umysłowa w niewielkim lub średnim stopniu, zmiany w wyglądzie, oraz zmiany w budowie i funkcjonowaniu całego organizmu. Osoby z zespołem Downa mają skłonność do zawężonego myślenia lub też naiwności. Charakterystyczną cecha ich wyglądu jest fałda nad powieką, pojedyncza bruzda dłoniowa, krótsze kończyny, wystający język oraz osłabione napięcie mięśniowe.

U osób z zespołem Downa istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia wad wrodzonych serca, lub też ciężkiego zapalenia płuc. Stopień rozwoju dzieci z zespołem Downa można poprawić już we wczesnym dzieciństwie poprzez prawidłową opiekę lekarską, akceptację i zaangażowanie najbliższych, a także edukację i szkolenia zawodowe. Niestety jednak pewnych fizjologicznych i genetycznych ograniczeń nie da się pokonać.

 

Źródło: www.pl.aleteia.org, www.gosc.pl. www.pl.wikipedia.org

Komentarze

Komentarze