Pieluchy wielorazowe- HIT czy KIT?

Zdecydowana większość rodziców na hasło „pieluchy wielorazowe” ma przed oczami tetrę i ceratę, a do tego gotowanie pieluch w garze i męczące prasowanie. Tymczasem od wielu lat na rynku są dostępne nowoczesne pieluszki wielorazowe, które nie mają nic wspólnego ze wspomnianą tetrą. Czy warto się do nich przekonać?

Wielu rodziców podchodzi sceptycznie do pieluch wielorazowych. Tymczasem, popularność „wielorazówek” rośnie z każdym rokiem. Obecnie można je kupić nawet w niektórych dużych sklepach sieciowych. Producenci pieluch wielorazowych robią wszystko, aby jak najbardziej ułatwić rodzicom korzystanie z nich.

Zwiększona dostępność tego typu pieluch na rynku wskazuje na to, że rodzice powoli przekonują się, że nie mają one nic wspólnego z uciążliwym zakładaniem, praniem i prasowaniem. Okazuje się bowiem, że pieluchowanie wielorazowe jest bardzo wygodne, a jedyna „uciążliwość” ogranicza się jedynie do wstawienia pralki i rozwieszenia prania. Poza tym, rodzice są coraz bardziej świadomi i chcą dbać o ekologię.

Sam oceń, czy pieluszki wielorazowe to HIT czy KIT.

 

Jak wygląda nowoczesna pieluszka wielorazowa?

Pieluszkę wielorazową zakłada się równie łatwo, jak pampersa.

 

Składa się ona z dwóch podstawowych elementów:

  • War­stwa we­wnętrz­na, czyli wkład chłon­ny uszy­ty z ba­weł­ny, wi­sko­zy bam­bu­so­wej lub in­nych tka­nin chłon­nych.
  • Warstwa zewnętrzna, czyli otulacz pieluszki, który jest wykonany z materiałów przepuszczających powietrze, oraz jest zaopatrzony w gumki chroniące przed przeciekaniem i zmoczeniem ubrań.

 

Warstwę wewnętrzną wymienia się przy każdej zmianie pieluchy, natomiast otulacz, jeśli nie został zabrudzony kupką, można użyć ponownie.

A co z praniem? Otóż wystarczy wyprać pieluszki w pralce, a następnie je rozwiesić aby się wysuszyły. Można je suszyć także w suszarce bębnowej. Zaleca się pranie w 60 stopniach, oraz wsta­wie­nie płu­ka­nia w pral­ce przed włą­cze­niem pra­nia za­sad­ni­cze­go. Do prania najlepiej użyć proszku lub płynu do prania białego, który jest przeznaczony dla dzieci, bądź po prostu jest hipoalergiczny.

 

Źródło: www.eliminujemy.pl

 

OTO, DLACZEGO WARTO STOSOWAĆ PIELUCHY WIELORAZOWE

Ekologia

Każde dziecko, które używa jednorazowych pieluch, przez cały okres pieluchowania zużywa 4000-6000 pieluch i  produkuje średnio jedną tonę odpadów, które rozkładają się kilkaset lat i nie podlegają recyklingowi. Większość pieluch trafia na składowiska odpadów. Oczywiście część pieluch jest spalana w spalarniach odpadów komunalnych, jednak to nadal nie rozwiązuje poważnego problemu zanieczyszczenia środowiska.

A jak to wygląda w przypadku pieluch wielorazowych? Otóż na cały okres pieluchowania wystarczy kilkadziesiąt pieluch wielorazowych, z których będzie mogło skorzystać także kolejne dziecko. Oczywiście pranie pieluch wymaga zużycia wody, jednak pamiętajmy, że przy produkcji pieluch jednorazowych zużywane są ogromne ilości wody- znacznie większe niż podczas prania wielorazówek.

Zdrowie

Korzystanie z pieluch jednorazowych jest obarczone występowaniem alergii i odparzeń. Większość dzieci doświadcza tego w mniejszym lub większym stopniu.

Ale to nie jedyny problem…

Wkład pieluszek wielorazowych stanowią superchłonne polimery, które po zmoczeniu zamieniają się w żel nieprzepuszczający powietrza. Według naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Kilonii w Niemczech, 24- godzinne noszenie pieluszek jednorazowych podnosi temperaturę jąder u chłopców, co może skutkować późniejszą niepłodnością.

Tymczasem pieluszki wielorazowe nie zawierają chemicznych absorbentów, balsamów, substancji zapachowych i chloru, który jest stosowany przy produkcji pampersów do wybielania celulozy. Co więcej, wielorazówki umożliwiają skórze „oddychanie”, zapobiegając odparzeniom i przegrzaniu. Zdecydowana większość dzieci stosujących pieluchy wielorazowe nie wymaga stosowania maści i kremów na pupę, ponieważ odparzenia praktycznie nie występują.

Ekonomia

Pieluchy jednorazowe kupujemy w pewnym sensie „na raty”, co chwila dokupując nowe. Tymczasem w przypadku pieluch wielorazowych, trzeba na samym początku kupić całą pieluszkową wyprawkę, za to później już nie ponosimy żadnych kosztów.

Jak to wygląda cenowo?

Wyprawka pieluch wielorazowych to około 1500 zł, tymczasem pieluszki wielorazowe przez cały okres pieluchowania to koszt około 3500 zł. Różnica jest bardzo widoczna. A do tego mamy świadomość, że dbamy o środowisko, a dziecko ma zdrową pupę.

 

ZOBACZ TEŻ: Justyna Michałowska z „Hotelu Paradise” MA RAKA! Trafiła do szpitala!

 

Źródło: www.mamaginekolog.pl

Komentarze

Komentarze