Pierwsze zwierzę dla dziecka? Zobacz, jakie zwierzę warto wybrać.

W życiu każdego dziecka przychodzi taki moment, że chce ono mieć swojego własnego pupila. Jest to jednak ogromna odpowiedzialność, więc poza weryfikacją gotowości dziecka, warto dobrze przemyśleć, jakie zwierzę wybrać.

Z pewnością maluch, który dorasta w towarzystwie zwierząt, rozwija się znacznie lepiej. Nie zawsze jednak zwierzak domowy jest dobrym pomysłem. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, zanim zgodzimy się na błagania dziecka o zwierzątko.

Zwierzątko dla dziecka, czy dla rodziców?

Dzieci zwykle zaczynają prosić o zwierzątko, gdy mają 3-4 lata. Poznają wtedy miły dotyk sierści i podoba im się towarzystwo zwierząt. Około 5-letnie dzieci zarzekają się, że będą się opiekować zwierzakiem, karmić, sprzątać, czy też wyprowadzać na spacer. Niestety, nie zawsze te obietnice pokrywają się z rzeczywistością, lub faktyczna opieka dziecka nad zwierzakiem trwa krótko, a potem pupil idzie w odstawkę. I co wtedy? Trzeba się liczyć z tym, że sprawiając zwierzaka dziecku, sami musimy czuć się za niego odpowiedzialni, aby zwierzę nie zostało bez opieki.

Jakie zwierzę wybrać dla dziecka?

Wśród dużych zwierząt najpopularniejszy jest pies oraz kot.

Pies będzie dobrym wyborem dla ruchliwego dziecka i ma też dobry wpływ terapeutyczny i uspokajający na dzieci z różnymi zaburzeniami rozwoju. Lepiej wybrać dla dziecka psa cierpliwego, o łagodnym usposobieniu. Jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu, wybierz małą rasę psa, natomiast jeśli mieszkasz w domu, możesz pomyśleć o większym psie.

Kot także sprawdzi się w roli domowego pupila. Zwierzę to jest bardziej niezależne i samodzielne niż pies i nie trzeba wychodzić z nim na spacery. Wystarczy mu miska z wodą i karmą, kuweta ze żwirkiem i zaciszne miejsce. Ponadto, koty świetnie się nadają dla niemowlaków, lubią leżeć koło nich i uspokajająco mruczeć.

A może małe zwierzątko?

Wśród małych zwierząt, najpopularniejszy jest chomik oraz świnka morska.

 

Źródło: PIXABAY.COM

 

W przypadku chomików należy pamiętać, że są one delikatne i łatwo im zrobić krzywdę. Trzeba się z nimi obchodzić bardzo delikatnie. Poza tym, chomiki lubią samotność, a największą aktywność wykazują w nocy. Niestety, zwykle nie dają się oswoić.

Świnki morskie są z kolei bardzo towarzyskie. Są to zwierzęta stadne, dlatego nie powinno się ich trzymać w klatce pojedynczo. Świnka potrzebuje dużo miejsca do biegania, ale za to jest bardzo łatwa w utrzymaniu. Wystarczy woda, sianko, warzywa do jedzenia, no i terrarium.

 

ZOBACZ TEŻ: 6-latek został bohaterem! Uratował siostrę przed agresywnym psem

 

Źródło: www.smilyplay.pl

Komentarze

Komentarze