Pierwszy trening po porodzie

Powrót do aktywności fizycznej po ciąży to sprawa indywidualna. Wiele czynników wpływa na podjęcie tego kroku – przebieg i forma porodu, samopoczucie kobiety, gojenie się ran i kondycja poporodowa. Zatem kiedy najlepiej rozpocząć ćwiczenia?

https://pl.freepik.com/

Forma

Kobiety, które były aktywne przed ciąża i w trakcie jej trwania, z reguły szybciej wracają do formy. W pierwszych dniach, a nawet tygodniach nie powinnaś wykonywać żadnych ćwiczeń. Możesz zadbać o swoją dietę, która będzie miała wpływ na sylwetkę. Jeżeli karmisz piersią, pamiętaj, że nie możesz przejść na deficyt kaloryczny!

Pierwsze ćwiczenia

Wiele kobiet chce jak najszybciej wrócić do kondycji sprzed ciąży. Niestety nie można od razu wskoczyć na matę i trenować. Przez pierwsze tygodnie po porodzie nie należy przeciążać mięśni brzucha. Ponad to połóg to czas na regenerację, po ciężkich miesiącach ciąży i wysiłku porodowego. Zacznij od spacerów – to czysta przyjemność, kiedy możesz wyjść na świeże powietrze ze sowim ukochanym maleństwem.

Poród a aktywność

Po okresie połogu, jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, można zacząć wykonywać pierwsze treningi. Nie skacz od razu na głęboką wodę. Stopniowo dobieraj intensywność ćwiczeń tak, aby nie zrobić sobie krzywdy. Jeżeli zaś poród odbył się poprzez cesarskie cięcie, wtedy to lekarz decyduje kiedy możesz zacząć ćwiczyć. Wszystko zależy od rany po cięciu i Twojego samopoczucia.

Karmienie piersią a treningi

Istnieją badania, według których nadmierny i intensywny wysiłek fizyczny, prowadzi do gromadzenia kwasu mlekowego. To powoduje, że mleko matki ma gorzki smak. Dziecko może się zniechęcić , a jego apetyt ulec pogorszeniu. Zaleca się odciągnąć pokarm przed ćwiczeniami.

Wady i zalety powrotu do ćwiczeń

Jeżeli już jesteś na etapie powrotu na matę, pamiętaj o nawodnieniu i odpowiednim natężeniu treningów. Nie zaczynaj z najwyższego szczebla, ponieważ przyniesie to więcej szkód niż pożytku.
Zalety ćwiczeń po porodzie, to bez wątpienia: szybszy powrót do formy, wzmocnienie mięśni, poprawa nastroju, rozładowanie stresu, większa energia, czas tylko dla siebie. Właściwie wady aktywności fizycznej, występują tylko wtedy, kiedy zaczniesz ćwiczyć za wcześnie, lub zbyt intensywnie. Może to doprowadzić do większego krwawienia poporodowego, różnego rodzaju powikłań, otwarcia ran. Jeżeli w trakcie ćwiczeń, po porodzie, zaczniesz krwawić, poczujesz ból lub pogorszenie samopoczucia, powinnaś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Nie zaczynaj aktywności fizycznej bez wizyty u ginekologa. Do tego czasu spaceruj, odpoczywaj i regeneruj się. Postaw na zdrową dietę i nawodnienie. Jeżeli na pierwszej wizycie po porodzie, dostaniesz zielone światło, możesz stopniowo wracać do aktywności fizycznej. Zdrowie i bezpieczeństwo przede wszystkim.

 

Komentarze

Komentarze