Pijesz kawę? W mózgu masz kawowy ślad!

Naukowcy dowiedli, że osoby, które regularnie piją kawę, mają na stałe zmieniony mózg. W tym organie pozostaje tzw. kawowy ślad. Jednak nie powinniśmy się tego obawiać. To dobroczynne działanie kawy na nasz organizm.

Zmiany w mózgu

Regularne picie kawy pozostawia w naszych mózgach trwałe ślady. Ale to bardzo dobrze. Mają one dobroczynne działanie na cały nasz organizm. Dzięki kawie długotrwale poprawia się koncentracja i koordynacja ruchowa. Zwiększa się tez nasza uważność.

Kawowy ślad

Regularne picie kawy oznacza spożywanie co najmniej jednej filiżanki kawy dziennie. Po przeprowadzeniu badań przez hiszpańskich naukowców, okazało się, że takie osoby mają zwiększoną aktywność w częściach mózgu, odpowiedzialnych za lepszą koncentrację. Główny autor, prof. Nuno Sousa, tak mówi o wynikach badań:

Teraz wiemy lepiej, jakie są długotrwałe skutki spożywania kawy. Przygotowuje ona nasz mózg do sprawniejszego działania i szybszych reakcji. Tworzenie się nowych połączeń w mózgu to tzw. ślad kawowy”

Nowe wyniki

Autorzy badania przyznali, że dotychczasowe prace naukowców skupiały się na krótkotrwałych skutkach spożywania kawy. Czyli sprawdzano wpływ na uwagę kawosza, sen, pamięć czy choroby. Do tej pory niewielu naukowców badało ślad kawowy czyli tworzenie się nowych połączeń nerwowych w mózgu.

Druga strona medalu

Natomiast naukowcy podkreślają też, że regularne picie kawy prowadzi do nasilenia stresu i niepokoju. Jednak picie kawy nie jest tu główną przyczyną a jedynie można zaobserwować taki właśnie związek.

źródło: radiozet.pl

zdjęcie: pexels.com

Komentarze

Komentarze