PIMS- groźne powikłanie po COVID-19 u dzieci. Objawów szukaj w… jamie ustnej!

PIMS to bardzo niebezpieczne powikłanie po COVID-19, które występuje tylko u dzieci. Pojawia się już 2 tygodnie po infekcji i stanowi poważne zagrożenie dla życia. Okazuje się, że PIMS można rozpoznać po objawach w jamie ustnej!

PIMS to zespół powikłań po przechorowaniu COVID-19, który pojawia się wyłącznie u dzieci. Najbardziej narażone na PIMS są dzieci w wieku 5-12 lat. Okazuje się, że powikłania mogą się pojawić także u dzieci, które przechorowały covid bezobjawowo.

Czym jest PIMS?

PIMS-TS to wieloukładowy zespół zapalny powiązany (ang. paediatric inflammatory multisystem syndrome), który może wystąpić u dziecka od dwóch do czterech tygodni po przechorowaniu COVID-19.

Pediatra i immunolog, dr hab. Wojciech Feleszko w rozmowie z WP abcZdrowie wskazuje, że na wieloukładowy zespół zapalny zachoruje 1 na 3000 dzieci.

Niepokojące są doniesienia, że na PIMS mogą zachorować także dzieci, które przechorowały covid bezobjawowo!

Specjalista przestrzega:

„Te dzieci są bardzo ciężko chore. Wiele z nich korzysta z intensywnej opieki medycznej czy OIOM-ów, wiele dzieci ma long COVID, czyli zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego, ciągnące się czasami wiele miesięcy.”

 

Objawy PIMS

Szef stowarzyszenia Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, dr Michał Sutkowski przestrzega, że choroba często ma dramatyczny przebieg.

PIMS najczęściej rozpoczyna się wysoką, trudną do zbicia gorączką. Dodatkowo mogą pojawić się także dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka, czy też ból brzucha. Pojawiają się także zmiany skórne w postaci rumienia na dłoniach i nogach. Po dwóch tygodniach rumień zaczyna się łuszczyć a skóra wokół paznokci zaczyna schodzić. Co więcej, u dzieci dotkniętych PIMS dochodzi do zaczerwienienia spojówek oraz skóry wokół ust (tzw. truskawkowy język). Kolejnym charakterystycznym objawem jest powiększenie węzłów chłonnych na szyi, które pojawia się tylko po jednej stronie ciała.

Źródło: www.pixabay.com

Charakterystyczne objawy w… jamie ustnej

Na łamach „Advances in Oral and Maxillofacial Surgery” pojawiły się dane pochodzące z amerykańskich szpitali, zgodnie z którymi PIMS objawia się także charakterystycznymi zmianami w jamie ustnej.

Do charakterystycznych objawów PIMS w jamie ustnej należą:

  • Tzw. język geograficzny, czyli zapalenie języka, które objawia się czerwonymi plamami z jasną otoczką na języku.
  • Zapalenie warg, objawiające się zaczerwienieniem, obrzękiem i spękaniem ust.
  • „Truskawkowy język”, czyli zaczerwienienie języka i powiększenie jego brodawek, co wyglądem przypomina truskawkę.
  • Zapalenie dziąseł.
  • Grzybica jamy ustnej, która objawia się białymi wykwitami w jamie ustnej. Przypomina to kożuch na powierzchni mleka.
www,pixabay.com

Według badań opublikowanych na łamach czasopisma „Clinic in Dermatology”, zmiany w obrębie jamy ustnej w przebiegu PIMS, mogą dotykać nawet 87 procent chorych dzieci.

ZOBACZ TEŻ: KONIEC ZDRAD i romansów polaków? Rodacy MASOWO RUSZYLI DO SEKSUOLOGA.

Źródło: www.parentimg.pl

Komentarze

Komentarze