Podstawowe zalecenia dla osób z wysokim poziomem cholesterolu

Badania wykazały, że można kontrolować poziom cholesterolu za pomocą odpowiedniego sposobu odżywiania. Wystarczy kilka kroków, by zadbać o swoje zdrowie. Oto podstawowe zalecenia dla osób z wysokim stężeniem cholesterolu we krwi.

Dieta bogata w błonnik

Należy stosować dietę zawierającą dużo błonnika pokarmowego, dzięki czemu nadmiar cholesterolu zostanie wydalony przez jelita pod postacią żółci. Najlepszym sposobem wydaje się spożywanie łusek nasion babki jajowatej lub płesznika i otrębów owsianych.

Lecytyna

Dla osób zmagających się z wysokim cholesterolem zaleca się spożywanie lecytyny w dziennej dawce 3-4 łyżeczki świeżych granulek lecytynowych lub kapsułki. Lecytyna sprawia, że tłuszcz występuje w formie małych cząstek i łatwo się usuwa. Lecytyna utrzymuje cholesterol w formie rozpuszczalnej i zapobiega odkładanie się go w formie płytek miażdżycowych na wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych.

Witamina C

Warto stosować preparaty o właściwościach antyoksydacyjnych, a przede wszystkim witaminę C. Zapobiega ona utlenianiu się tłuszczu we krwi i w błonie wyściełającej naczynia krwionośne. Zalecana dawka to 1-4 h witaminy C dziennie.

Woda

Należy wypijać co najmniej 10 szklanek wody dziennie, ponieważ pomaga to obniżyć stężenie cholesterolu we krwi, a także sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu wątroby.

Czosnek i cebula

Poleca się zażywanie kapsułek czosnkowych w dawce 2-4 g dziennie lub regularne jadanie świeżego czosnku i cebuli. Warto kupować dużo czosnku i dodawać go do potraw. Czosnek ma właściwości zmniejszające stężenie cholesterolu we krwi.

Witamina B

Osoby z podwyższonym stężeniem cholesterolu mogą porozmawiać z lekarzem na temat zastosowania witaminy B. Witamina B zmniejsza ryzyko zgonu u osób, które przeszły atak serca. Witamina ta nie tylko obniża stężenie cholesterolu we krwi, ale także neutralizuje zanieczyszczenia, alkohol i niektóre leki przeciwbólowe. Zażywanie tej witaminy w dawce 500-2000 mg dziennie skutkuje bardzo dobrymi rezultatami. Witaminę należy stosować na początku posiłku i nigdy nie na pusty żołądek.

Zobacz również: Podwyższony cholesterol – skąd się bierze? Jak naturalnie obniżyć jego poziom?

Komentarze

Komentarze