Popularny LEK PRZECIWBÓLOWY może powodować PROBLEMY Z PŁODNOŚCIĄ

Na łamach Proceedings of National Academy of Sciences został opublikowany raport na temat wpływu znanego leku o działaniu przeciwbólowym na płodność mężczyzn. Został on potwierdzony przez badania naukowców. Okazuje, że ibuprofen negatywnie oddziałuje na jądra młodych panów. Na czym polegało badanie? Jakie są wnioski?

Przebieg badania
W badaniu udział wzięło 31 mężczyzn od 18. do 45. roku życia. Mniej niż połowa z nich otrzymywała codziennie ibuprofen. Dawka wynosiła 600 mg. Pozostałym podawano placebo.

Następnie sprawdzono poziom testosteronu i hormonów luteinizujących, które pobudzają produkcję tego męskiego hormonu płciowego. W przypadku członków pierwszej grupy okazało się, że stosunek tych hormonów do testosteronu uległ zmniejszeniu.

Skutki
Co to oznacza w praktyce? Otóż jądra tych mężczyzn nie pracowały prawidłowo. Konsekwencją braku równowagi hormonalnej jest upośledzenie płodności, a także wzrost ryzyka rozwoju takich chorób jak depresja czy schorzenia serca i mózgu.

Na szczęście po odstawieniu ibuprofenu te negatywne zmiany w organizmach badanych ustąpiły. Jednakże mężczyźni przyjmowali preparat przez krótki czas. Trudno więc stwierdzić, czy zmiany będą odwracalne w przypadku osób, które stosują ibuprofen długotrwale.

Wnioski
Chociaż
niezbędne jest prowadzenie dalszych badań nad wpływem ibuprofenu na męską płodność, to raport opublikowany w Proceedings of National Academy of Sciences jest na tyle niepokojący, że przez zażyciem ibuprofenu albo innego leku warto się dwukrotnie zastanowić. Żaden preparat nie pozostaje obojętny dla naszego zdrowia.

Źródło: cnn.com
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Komentarze

Komentarze