Porównujesz SWOJE DZIECKO DO JEGO RÓWIEŚNIKÓW? Robisz mu krzywdę!!!

Porównywanie dziecka z innymi rówieśnikami negatywnie wpływa na samoocenę dziecka, sprawiając, że zaczyna wierzyć, że nigdy nie osiągnie niczego. Zobacz, czym może skutkować błąd wychowawczy jakim jest notoryczne porównywanie.

Tego typu błędy wychowawcze polegają na tym, że dzieci bardzo często już od najmłodszych lat są porównywane z innymi dziećmi. Kiedy idę ze swoim dzieckiem na spacer, to porównuję je i zastanawiam się, w czym moje dziecko jest lepsze, w czym gorsze, czy rozwija się prawidłowo, czy może jest jakieś inne – tłumaczy specjalistka o psycholog, prof. dr hab. Anna Izabela Brzezińska.

Specjalistka zwraca również uwagę na to, że wielokrotnie rodzice zapominają, że dzieci są różne. Mają różne talenty, inne osobowości, inne tempo dorastania.

Zapominamy o tym, że dzieci są różne, że każde idzie swoim tempem, swoją ścieżką, że w tym samym czasie nie muszą mieć takich samych osiągnięć rozwojowych – mówi prof. dr hab. Anna Izabela Brzezińska, psycholog.

Psycholog podkreśla również, że porównywanie dzieci skutkuje cierpieniem małych istot. Czują one podskórną presję, mają świadomość, że są zestawiane z innymi dziećmi lub swoim rodzeństwem. Nie powinniśmy zapominać, że maluchy to indywidualności. Każdy z nich jest inny. Powinniśmy więc wykazać się rodzicielskim wsparciem i miłością.

Zawsze zwracaj uwagę umiejętności swojego dziecka i pokazuj, że w niego wierzysz. Pamiętaj, że każde dziecko jest wyjątkowe i ma własne talenty.

Zobacz też: Błędy wychowawcze, których LEPIEJ SIĘ WYSTRZEGAĆ! Sprawdź czy je popełniasz!

Źródło: Youtube, mjakmama24.pl

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Komentarze

Komentarze