Dziecko i Figura

DZIECKO

Prawda wyszła na jaw! Rodzice mają tendencję do faworyzowania…

faworyzowania

Wielu rodziców otwarcie mówi, że kocha i traktuje swoje dzieci tak samo. Dlaczego więc, jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy na naszych synów i córki, jesteśmy tak głęboko stronniczy?

Badania opublikowane w czasopiśmie „Journal of Consumer Psychology” pokazują wyraźnie, że jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy, matki są bardziej pozytywnie nastawione wobec córek, a ojcowie wobec synów. Innymi słowy, uprzedzenia do osób przeciwnej płci wydają się wpływać na nawyki rodziców dotyczące wydatków, pomimo istniejących badań wykazujących, że prawie wszyscy rodzice zaprzeczają, by kiedykolwiek zachowywali się w sposób stronniczy wobec swoich dzieci.

Głównym autorem badania był Lambrianos Nikiforidis z University of New York w Oneonta. Naukowiec i jego koledzy przeprowadzili cztery badania sprawdzające, czy rodzice preferują dzieci w zależności od płci. Trzy niezależne badania potwierdziły stronniczość rodziców wobec płci.

Czytaj też: Szokujące odkrycia! Już 6-letnie dziewczynki PRAGNĄ…

faworyzowania

Unsplash

Pierwsze badanie

Pierwsze badanie dotyczyło hipotetycznego scenariusza i zaproszono do niego 250 uczestników. Rodzice mieli możliwość wygrania karty podarunkowej w wysokości 50 dolarów i zostali zapytani, komu z ich hipotetycznych dzieci, przekażą pieniądze. Zadano im następujące pytania: „Jeśli masz wystarczające zasoby, aby zainwestować tylko w jedno z twoich dzieci, w kogo zainwestowałbyś swoje pieniądze?” i „Gdybyś musiał podzielić ograniczone zasoby między dwoje dzieci, jak byś je podzielił?”. W tym pierwszym badaniu ojcowie wybrali syna jako odbiorcę pieniędzy prawie w 62 procentach przypadków, podczas gdy matki wybrały córkę w 71 procentach przypadków.

Drugie badanie

Drugie badanie nie było już hipotetyczne, tylko obejmowało „prawdziwych” rodziców i ich dzieci. Pięćdziesięciu dwóch rodziców zaproszono z dziećmi do ZOO w Ameryce Północnej i poproszono ich o wzięcie udziału w ankiecie. Rodzice mogli wygrać nagrodę dla swoich dzieci. Poproszono ich jednak o dokonanie wyboru, czy chcą przekazać prezent dla syna czy córki. W tym badaniu, matki wybrały córkę w prawie 76 procent przypadków, podczas gdy ojcowie wybrali syna w 87 procentach przypadków.

Czytaj też: Znany prezenter przyznał się, że robi TO ze swoimi dziećmi!

Źródło: Medicalnewstoday.com

Zdjęcia: Unsplash

 


  
Wyżej