Przeczytaj koniecznie! Jak pokonać LĘK SEPARACYJNY

Wyobraź sobie taki wieczór: babcia przychodzi zając się  dzieckiem, a gdy masz już wyjść z domu, Twoje zazwyczaj zrównoważone dziecko zaczyna potwornie płakać, mimo że babcia widuje się z nim kilka razy w tygodniu. To samo dzieje się w przypadku wyjścia z domu w ciągu dnia, a może za każdym razem, gdy opuszczasz pokój!

Lęk przed separacją jest normalnym etapem rozwojowym, który często pojawia się, gdy dziecko ma od 10 do 18 miesięcy , z różnym stopniem nasilenia u różnych dzieci. Niektóre, wydają się ledwie odczuwać lęk separacyjny, podczas gdy inne rzucają się w pełnym napadzie złości przy każdym rozstaniu. Lęk przed separacją może również narastać w okresach stresu , takich jak przeprowadzka, powiększenie rodziny o nowe rodzeństwo lub zmiana rutyny opieki nad dzieckiem.

Większość dzieci wyrasta z lęku separacyjnego do czasu ukończenia 2 lat, ponieważ zdają sobie sprawę, że mama i tata wrócą. Chociaż wiele dzieci wydaje się nie do uspokojenia podczas rzeczywistej separacji, najprawdopodobniej szybko się wyciszą, gdy opuścisz dom, zostawiając je bawiące się zabawkami z opiekunem .

W międzyczasie możesz zmniejszyć niepokój dziecka, wykonując kilka prostych czynności:

#Pomocne są mini-separacje . Podczas nich powiedz dziecku, że opuszczasz pokój, ale zaraz wrócisz. Jeśli usłyszysz płacz z sąsiedniego pokoju, zamiast wrócić, zawołaj i uspokój swoje dziecko, że jesteś w pobliżu i nie ma się czego bać.

#Pora wyjścia . Ponieważ niemowlęta są bardziej podatne na złość gdy są śpiące, głodne lub nie czują się dobrze, postaraj się wyjść z domu po tym, jak dziecko się najadło lub jest w dobrym humorze.

#Spróbuj dać dziecku ulubioną zabawkę lub kocyk , który złagodzi lęk, gdy odejdziesz. Powiedz mu o zabawie, w którą pobawicie się razem, gdy wrócisz.

#Powiedz dziecku, kiedy wrócisz , używając łatwo zrozumiałych określeń, takich jak „po obiedzie” lub „po drzemce”.

 

DB

Źródło: bundoo.com

foto pixaby.com

Komentarze

Komentarze