Przeczytaj i oszczędzaj! Tanie pranie? To możliwe!

Te przyjazne dla środowiska wskazówki dotyczące prania pomogą zaoszczędzić Ci energię i pieniądze, a nawet chronić Twoje zdrowie!

Zmniejsz temperaturę. Około 90% energii zużytej przez pralkę idzie na podgrzanie wody. Przekręcenie termostatu na chłodną wodę oszczędza energię, przedłużając żywotność ubrań i bielizny.

Weź bezzapachowy.

Sztuczny zapach w detergentach, zmiękczaczach tkanin może powodować podrażnienia skóry i problemy z oddychaniem. „Pod koniec cyklu prania dodaj pół filiżanki sody oczyszczonej, aby wybielić pranie i użyj pół filiżanki białego octu w ostatnim płukaniu, aby je zmiękczyć” – sugeruje Mary Marlowe Leverette z Columbia, SC, ekspert ds. Pralni.

Suszenie powietrzem.

Użyj suszarki pokojowej lub, jeśli jest ładna pogoda, powieś ubrania na zewnątrz, aby wyschły. Zmniejsz zagniecenia, potrząsając mokrymi rzeczami przed wywieszeniem.

Unikaj wybielacza chlorowego.

Może podrażniać oczy, skórę i układ oddechowy. Zamiast tego należy stosować wybielacz nie zawierający chloru lub zwykły nadtlenek wodoru (ale nie stosować nadtlenku wodoru na kolorowych przedmiotach). „Zarezerwuj wybielacz chlorowy, gdy musisz dezynfekować pranie ręczników lub prześcieradeł po osobie chorej” – mówi Leverette.

Poznaj swoje urządzenia.

Niezależnie od tego, czy pralka i suszarka są nowe, czy masz je od dawna, warto przeczytać instrukcję, aby się upewnić, że używasz ich tak wydajnie, jak to tylko możliwe. Dowiedz się, co stanowi pełne pranie i jak brudne muszą być Twoje ubrania, aby wymagały najintensywniejszego cyklu prania – może możesz prać większość rzeczy w krótszym cyklu i przy mniejszej ilości wody.

DB
Źródło: dailyparent.com

fot .pixabuy.com

Komentarze

Komentarze