Przełom w medycynie! Odkryto substancję zabijającą raka!

Naukowcy z University of Washington odkryli nowy naturalny związek przeciwnowotworowy, który wykazuje skuteczność w zabijaniu raka. Czy możemy już mówić o prawdziwym przełomie w medycynie?

Niezwykły związek antynowotworowy

Okazało się, że wielonienasycony kwas tłuszczowy – kwas digomogamma-linolenowy (DGLA) – może zabijać ludzkie komórki rakowe.

„Ten użyteczny związek występuje w małych ilościach w ludzkim ciele, ale rzadko jest obecny w ludzkiej diecie” – poinformowano w artykule opublikowanym w czasopiśmie medycznym „Developmental Cell”.

Niszczy komórki rakowe zwierząt i ludzi

Naukowcy odkryli, że DGLA jest w stanie indukować ferroptozę, proces, w którym dochodzi do regulowanej śmierci komórki z powodu zależnego od żelaza utleniania błon lipidowych. Jak pokazują wyniki eksperymentów, kwas tłuszczowy działa nie tylko na komórki modelowe zwierząt, ale także na kultury ludzkich komórek rakowych.

Czytaj też: Zrobiła córce zdjęcie. Drobny szczegół pomógł jej w rozpoznaniu RAKA!

Badanie

W trakcie badania naukowcy karmili robaki Caenorhabditis elegans bakteriami o wysokiej zawartości DGLA. DGLA oddziałuje z różnymi związkami, na przykład z niezbędnymi lipidami, które hamują działanie kwasów tłuszczowych. Kiedy naukowcy zablokowali aktywność lipidów eterowych, komórki w obecności DGLA zaczęły umierać jeszcze szybciej.

W przyszłych badaniach naukowcy planują zrozumieć mechanizm działania kwasu wielonienasyconego i opracować metodę dostarczania tego związku wprost do guza nowotworowego. Badacze liczą, że w niedalekiej przyszłości uda im się opracować nowy, skuteczny lek na raka.

Źródło: Developmental Cell

Zdjęcie: Unsplash

Komentarze

Komentarze