RATUNKU! NIE LUBIĘ SWOJEGO DZIECKA!

Dla wielu kobiet bycie w ciąży jest jednym z najbardziej ekscytujących momentów w życiu. Jednak wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że te pierwsze dni i tygodnie bycia mamą i tatą dla małego dziecka, ostatecznie ustępują latom rodzicielstwa dla nastolatków. A jest to dużo trudniejsze niż karmienie i zmiana pieluszek! I właśnie w tych momentach – kłótni i rozmów, krzyków i pustych gróźb, wielu rodziców musiało zaakceptować rzeczywistość, że – pomimo tej niezachwianej, niezawodnej, bezwarunkowej miłości – w rzeczywistości nie lubi swojego dziecka.

Może być to źródłem najintensywniejszego poczucia winy rodzicielskiej w historii, ale pojęcie braku sympatii do swojego potomka, nie jest nowe ani szczególnie rzadkie. „Nikt nie mówi przyszłemu rodzicowi, że będą chwile, kiedy nie lubią swoich dzieci” – mówi Jenise Harmon, psychoterapeutka rodzinna z Columbus w stanie Ohio. „Żadne dziecko nie jest doskonałe, a nawet jeśli rodzice tego nie mówią, wszyscy w pewnym momencie nie znoszą swojego dziecka.”

Dzięki tym wskazówkom możesz odtworzyć związek z dzieckiem, który jest pełen miłości i szacunku.

Sprawdź przyczynę napięcia

Jeśli jesteś wystarczająco odważna, aby przyznać, że nie lubisz swojego dziecka, z pewnością wiąże się to z dużym poczuciem winy. Ale nie marnuj go, mówi Darby Fox, terapeuta rodzinny. „Jeśli czujesz się winna, wykorzystaj ten dyskomfort, aby naprawdę przeanalizować, czego nie lubisz w swoim dziecku” – sugeruje. „Czy jesteś rozczarowana, ponieważ dziecko nie jest tym, którego oczekiwałaś? Czy Twoje dziecko różni się od Ciebie i nie możesz go zrozumieć? Czy dziecko naprawdę jest źródłem Twojej udręki, czy też Twoje frustracje i nierozwiązane problemy, wyładowujesz na nim? „

„Bardzo często rodzice odczuwają strach, gdy coś nie idzie idealnie”, mówi terapeutka. „Boją się, że ktoś osądzi ich rodzicielstwo. Obawiają się, że ich dziecko nie będzie słuchać i będzie źle się zachowywać, publicznie je zawstydzać. Obawiają się, że nie są dobrym rodzicem, że zawodzą jako rodzice”. To normalne. Musisz nauczyć się to zaakceptować i żyć tak, aby nie czuć wszechobecnej presji.

Uświadom sobie, że jesteś problemem

Może to być trudne do przełknięcia, ale Fox uważa, że ​​”nie lubienie własnego dziecka bardziej dotyczy Ciebie niż dziecka” – mówi. „To jaki sposób reagujesz na swoje dziecko implikuje jego zachowania. Dzieci są bardzo spostrzegawcze i nie tylko odczuwają dyskomfort, a Twój gniew i uraza najprawdopodobniej pobudzają jego negatywne reakcje. Wtedy oboje jesteście złapani w potężny cykl negatywności. ” Rozwiązaniem, jak mówi, jest pogodzenie się z Twoimi uczuciami, a następnie przyjmowanie odpowiedzialność i dokładne zbadanie, jaka może być Twoja rola w problemie.

Mów o tym

Według Leslie Petruk, dyrektora The Stone Center for Counselling and Leadership w Charlotte, NC, rodzice albo walczą z dzieckiem, które jest do nich podobne, ponieważ dziecko (lub jego zachowanie) odzwierciedla tą część rodziców, której w sobie nie lubią, lub mają problemy z dzieckiem, które jest od nich zupełnie różne, ponieważ nie rozumieją lub nie odnoszą się do ich zachowania. Ale niezależnie od sytuacji, Petruk uważa, że ​​ważne jest, aby rodzice podzielili się swoim uczuciem niechęci z kimś innym.
„Jeśli niechęć pojawia się i znika jak przelotne zdarzenie, zrób sobie przerwę i wiedz, że czasami nie lubisz swojego dziecka, tak jak chwilami nie lubisz współmałżonka” – mówi. „Rozmawiaj z przyjaciółmi, którzy wspierają i nie oceniają, którzy mogą odnosić się do twoich frustracji i wspierać cię.

Możesz też uzyskać wsparcie od profesjonalnego terapeuty lub trenera rodzicielstwa, aby pomógł Ci zidentyfikować wyzwalacze i nauczyć się reagować w sposób, który wymaga mniej energii emocjonalnej i pomóc zdobyć zaufanie jako rodzic. „

Na nowo połączyć

Kiedy już wykonasz pracę, by zająć się swoimi sprawami i przyczynisz się do odkrycia problemu, następnym i ostatnim krokiem na drodze do miłości i uzdrowienia dla Ciebie i Twojego dziecka jest poświęcenie czasu na ponowne połączenie.

„Związek między ludźmi zmienia się w miarę dojrzewania relacji” – mówi Mark Loewen, trener rodziców w Richmond w stanie Wirginia. Loewen sugeruje, aby znaleźć zabawne i relaksujące zajęcia, które można robić wspólnie jako rodzina, a także poświęcić czas na to, aby naprawdę posłuchać dziecka, które mówi o swoich zainteresowaniach lub doświadczeniach.

„Rodzicielstwo to bardzo ciężka praca. Żadna rodzina nie jest szczęśliwa przez cały czas, od rana do wieczora. Ale dzięki ukierunkowanym wysiłkom na pozytywne doświadczenia, relacje mogą stać się bardziej przyjemne. „

DB
Źródło: dailyparent.com

Komentarze

Komentarze