REGION Polski, w którym RYZYKO RAKA jest WYŻSZE niż w innych. Sprawdź

Naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego — Państwowego Zakładu Higieny przygotowali raport pt. Sytuacja zdrowotna Polski i jej uwarunkowania. Jakie są wnioski badaczy?

Okazuje się, że żyjemy dłużej niż kilka lat wstecz. Kobiety – 82 lata, mężczyźni – 74. Głównym powodem śmierci panów są schorzenia ze strony układu krążenia.

Naukowcy zauważyli, że jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w Polsce (drugą) są choroby nowotworowe (złośliwe). Zagrożenie stanowi m.in. rak oskrzeli, płuc i tchawicy. Najczęściej nowotwór płuc stwierdza się u mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Tam mieszka również najwięcej osób z nałogiem papierosowym.

Najrzadziej na raka płuc zapadają mieszkańcy województwa podkarpackiego. Z kolei Wielkopolska to region kraju, w którym istnieje największe ryzyko nowotworu piersi, jajnika, gruczołu krokowego i jelita grubego. Badacze nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje.

Powodem śmierci Polaków jest też rak jelita grubego, jak i piersi. Z tego drugiego powodu najwięcej kobiet umiera w województwie śląskim i kujawsko-pomorskim. Jeśli chodzi o panie w przedziale wiekowym 25-64, to najwięcej z nich choruje na niego w województwach: świętokrzyskim i łódzkim.

Na szczęście ryzyko zachorowania i śmierci spowodowanej rakiem szyjki macicy maleje w całym kraju.

Zobacz też: Ten OBJAW może świadczyć o CHOREJ WĄTROBIE lub NOWOTWORZE. Nie bagatelizuj

Źródło: pzh.gov.pl
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Komentarze

Komentarze