Dziecko i Figura

DZIECKO

Robisz to swojemu dziecku? Przez to zachowanie, STRACI SZACUNEK DO INNYCH i stanie się agresywne

dziecka

Wielu rodziców zastanawia się co robić, by w odpowiedni sposób wychować swoje dziecko. Oto kilka wskazówek, dzięki którym wpłyniesz na jego zachowanie, bez zbędnego stresu i nerwów.

CZY DZIECKO NAPRAWDĘ JEST NIEGRZECZNE?

Odróżniaj zachowania powszechnie uznawane za niedopuszczalne od takich,  z którymi nie radzisz sobie najlepiej. Gryzienie jest niedopuszczalne, natomiast głośna zabawa nie jest niczym złym – pod warunkiem, że odbywa się w odpowiednim miejscu i czasie.

NIE DAWAJ DZIECKU KLAPSÓW I NIE KRZYCZ NA NIE

Dawanie klapsów może się wydawać skuteczne w danym momencie, ale z czasem rodzice muszą uderzać dziecko coraz mocniej, żeby osiągnąć ten sam skutek. Krzyczenie na dziecko bywa równie szkodliwe, ponieważ może prowadzić do długotrwałych trudności emocjonalnych. Ponadto takie kary nie pomagają dziecku nauczyć się samokontroli i szacunku dla innych.

ZAPOMNIJ O PODEJŚCIU „WYGRANY − PRZEGRANY”

Negocjacje i wzajemne ustępstwa mogą pomóc znaleźć rozwiązanie, które będzie do przyjęcia zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka.

ZMIENIAJ OTOCZENIE, A NIE DZIECKO

Lepiej przechowywać cenne lub niebezpieczne przed- mioty poza zasięgiem dziecka niż karać je za naturalną ciekawość.

OKAZUJ SZACUNEK I ZROZUMIENIE

Jeśli masz ochotę powiedzieć coś przykrego lub krzywdzącego, pomyśl, jak zabrzmiałyby te słowa, gdybyś powiedział/a je osobie dorosłej. Czasami musisz skrytykować zachowanie dziecka, ale nigdy nie krytykuj jego samego jako osoby.

Źródło zdjęcia: Pixabay

Źródło: Na podstawie poradnika dla rodziców „Stres. Poradnik dla rodziców małych dzieci”

Zobacz też: To nagranie chwyta za serce! 12-latek odrabiał lekcje NA ULICY… przy świetle latarni

  
Wyżej