Rodzi się rekordowo dużo bliźniaków ! Dlaczego tak się dzieje ?

Bliźniaki to podwójne szczęście dla rodziców, podwójna odpowiedzialność i również spore wydatki. Co sprawia, że na świat przychodzi teraz najwięcej bliźniąt w historii ?

Prawdziwy rekordowo

O tym zjawisku poinformowali naukowcy z Oxford University. Każdego roku na świat przychodzi 1,6 miliona dwojaczków na całym świecie. Aktualnie ciąża bliźniacza zdarza się 12 razy na tysiąc porodów. Wzrost jest naprawdę spory. Jeszcze 30 lat temu było 9 ciąż bliźniaczych na tysiąc. To wzrost aż o jedną trzecią.

Szczyt narodzin

Naukowcy podkreślają, że obecnie znajdujemy się w szczycie narodzin bliźniaków. Jest to najwyższa liczba bliźniąt od przeszło 50 lat. Naukowcy do takich wniosków doszli do przeanalizowaniu danych z narodzin w okresie 1980-85. Wzięto pod uwagę dane aż ze 112 krajów. Badacze obliczyli, że w Ameryce Północnej wskaźnik wzrósł aż o 71 procent. To rekord. Znaczny wzrost bo aż o 32 procent odnotowano w Azji. W innych krajach europejskich też bliźniąt przybywało.

Skąd ten wzrost ?

Ten fenomen ma związek z coraz większą liczbą ciąż z in vitro oraz z innych technik rozrodu wspomaganego. Kobiety, które decydują się na in vitro, przyjmują zastrzyki hormonalne, żeby pobudzić proces powstawania komórek jajowych. To może doprowadzić do uwolnienia dwóch jajeczek w tym samym czasie. Do macicy wprowadza się tez większą liczbę embrionów, po to żeby zwiększyć szanse na zapłodnienie. Efektem jest coraz więcej ciąż mnogich.

Coraz późniejsze macierzyństwo

Innym czynnikiem jest to, że kobiety coraz później decydują się na posiadanie dzieci. Wraz z wiekiem wzrasta szansa na to, że podczas owulacji zostaną uwolnione dwa jajeczka. Rekordowa liczba bliźniąt dotyczy tylko bliźniąt dwujajowych.

źródło: papilot.pl

zdjęcie: pexels.com

Komentarze

Komentarze