Rodzicielstwo sprawia, że zatracamy własne JA?

Rezygnacja z przyjemności, pasji, przyzwyczajeń, czasami nawet pracy – bycie rodzicem oznacza wiele wyrzeczeń. Chcemy być najlepszymi rodzicami i dlatego dziecko stawiamy na pierwszym miejscu.  Czy rodzicielstwo sprawia, że zatracamy siebie?

https://pl.freepik.com/

Priorytety

Gdy w naszym życiu pojawia się dziecko, życie zmienia się o 180 stopni. Zmienia się nasze podejście do życia – nie myślimy tylko o sowich planach i marzeniach, ale przede wszystkim o dobru dziecka. Wszelkie nasze działania, są spowodowane myślą o nich. Kobiety często stają się nad wyraz dokładne, podporządkowując otoczenie i życie pod maluszka.  Ojcowie, również uchyliliby nieba, aby jego potomstwu żyło się jak najlepiej. Życie rodziców obraca się wokół pieluch, mleka i zabawek. Nie ma czasu na porządny sen, a co dopiero wyjście do kina..Bycie rodzicem to nie lada poświęcenie dla obojga rodziców.

Zmiana w rodzica

Każda sytuacja życiowa, która nas spotyka, ma wpływ na nas – charakter i osobowość. Zostanie rodzicem to nie tylko radość, ale także ogromna odpowiedzialność, która wszystko zmienia. Plan naszego dnia staje się podporządkowany pod Maluszka. Rezygnujemy z hobby i przyjemności, aby perfekcyjnie wypełnić rodzicielskie obowiązki. To może doprowadzić do zguby. Żyjąc na pełnych obrotach, bez przyjemności, staniemy się zestresowani i zirytowani. To doprowadzić może do coraz częstszych sprzeczek i kłótni. Zaczynamy tracić cierpliwość do partnera oraz dziecka. Taki tryb życia sprawia, że się zmieniamy.

Bycie rodzicem to wyrok?

Niekoniecznie. Fakt, że zostaliśmy rodzicami, nie zmusza nas do całkowitej reorganizacji życia. Nigdy nie będzie już tak jak wcześniej – z tym należy się pogodzić. Jednak możemy wychowywać dziecko, przy okazji nie zatracając siebie. Pamiętaj, że nie jesteś robotem, nie musisz wszystkiego robić idealnie – masz prawo popełniać błędy! Naucz się co jest naprawdę ważne. Rodzicielstwo samo w sobie jest wyczerpujące. Czy chcesz dokładać sobie obowiązków, np. codziennego sprzątania mieszkania na błysk? Pamiętaj, że chwile bez dziecka też są ważne – zorganizujcie dziecku dzień z babcią, a sami wybierzcie się na kolację. To pozwoli Wam na chwilę oddechu tylko we dwoje.

Bez poczucia winy

Marzysz o tym żeby wrócić do starych przyjemności? Sport? Cotygodniowe plotki przy kawie? To normalne, że Ci tego brakuje. Odsuń na bok poczucie winy! Zostaw dziecko z tatą i zrób to na co masz ochotę! Jednocześnie pamiętaj, że Twój partner również ma prawo do chwili dla siebie. Znajdźcie dogodny termin i róbcie to na co macie ochotę. Dziecko będzie bezpieczne z opiekunem. Chwila bez Ciebie nie będzie dla niego niczym szkodliwym, a nawet wyjdzie Wam na lepsze. Odpowiednie rodzicielstwo, nie sprawia, że zatracamy siebie. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko!

Komentarze

Komentarze