Skąd bierze się niska samoocena? Jak pracować nad pewnością siebie?

Często podkreślamy swoje wady i zapominamy o zaletach. Z łatwością krytykujemy swoją pracę, postępy, zachowanie lub wygląd. Zapamiętujemy każde negatywne słowo na swój temat, pomijając komplementy i pozytywy. Dlaczego tak się dzieje?

unsplash.com

Czym jest pewność siebie?

Jest to ogólne poczucie wartości własnej lub wartości osobistej. Poczucie własnej wartości to przekonanie o niskim lub wysokim poziomie własnego charakteru, swojego wyglądu, reakcji i zachowania. Pewność siebie określa, jak bardzo cenisz samego siebie.

Skąd bierze się niskie poczucie własnej wartości?

Na samoocenę wpływa wiele czynników. Pierwsze z nich to czynniki genetyczne, które wpływają na ogólny kształt charakteru. Podatność na takie uczucia jak lęk, poczucie winy czy wstyd wywodzi się ze struktur osobowości, na które często wpływają również osobiste doświadczenia. Jest to drugi czynnik, z którego wynika niski lub wysoki poziom własnej wartości. Niską samoocenę mają często osoby, które wielokrotnie były krytykowane i dostawały negatywne oceny od swoich rodziców, wychowawców, przyjaciół i członków rodziny. Poczucie odrzucenia, przekonanie o swoich wadach i negatywnych cechach działa destrukcyjnie – takie osoby boją się narażać na kolejną krytykę ze strony innych, przez co zamykają się w sobie, nie rozwijają swoich talentów, unikają działań i zmian, odczuwają strach przed karierą zawodową, a także mają problemy w relacjach miłosnych. Objawy niskiej samooceny to:

  • brak wiary we własne możliwości,
  • rozpamiętywanie swoich porażek,
  • skupianie się na swoich wadach,
  • ciągle poczucie wstydu,
  • przekonanie, że wszyscy są lepsi,
  • strach przed porażką i brak działań,
  • określanie siebie w negatywach,
  • brak wiary w pozytywne opinie na swój temat,
  • stany depresyjne i stany lękowe.

Jak pracować nad pewnością siebie?

Praca nad własną samooceną jest bardzo ważna. Niskie poczucie własnej wartości może skutkować problemami w pracy, szkole i relacjach z innymi. Osoby o niskiej samoocenie nie wierzą w możliwość odniesienia sukcesu, przez co przekreślają swoje szanse i marzenia, co może skutkować głęboką depresją, izolacją, stanami lękowymi i głęboką samotnością. Na szczęście każdy może pracować nad poczuciem własnej wartości. Należy zacząć od wyznaczenia sobie celu i określenia, czego tak naprawdę chcemy w życiu. Po określeniu celu będzie łatwiej o niego zawalczyć. Bardzo ważna jest tu konsekwentność i ciągłe działanie. Pomyśl o cechach charakteru, które Ci przeszkadzają najbardziej i spróbuj nad nimi pracować. Tylko konkretne działania i szlifowanie pozytywnych cech pomogą wyzbyć się ciągłego negatywnego myślenia na swój temat. Skup się na swoich zaletach, myśl o tym, jak mogą Ci się przydać w przyszłości. Przeciwności losu potraktuj jako wyzwanie, naucz się walczyć z lękiem przez pokonanie trudności. Nie rozpamiętuj utraconych szans. Spójrz na siebie łagodniej. Zamiast skupiać się na przeszłości, myśl o przyszłości. Bądź cierpliwy. Jesteś kowalem własnego losu – dąż do spełnienia marzeń. Tylko poprzez działanie przybliżysz się do ich spełnienia.

 

Źródło: wojciechklek.pl; psychologiazycia.com

Komentarze

Komentarze