Skutki nadużywania smartfonów są katastrofalne! Czym jest „łokieć selfie” i „SMS-owa szyja”?

Telefony obecnie stanowią nieodłączną część naszego życia. Większość z nas nie rozstaje się z nimi na krok, zabierając je wszędzie, nawet do toalety. Nie mając ich w zasięgu wzroku czujemy niepokój.  Tym faktem zaniepokojeni są lekarze, którzy zgodnie twierdzą, że coraz więcej osób zgłasza się do nich z bólami dłoni, pleców i łokci czy szyi.

Jak podkreśla Dr Raghavendra KS, konsultant, chirurg ds. Wymiany stawów i kręgosłupa w szpitalu Fortis w Kalyanie bóle palców, dłoni i łokcia  powstają w wyniku częstego korzystania z urządzeń. Nazywa to „łokciem selfie” lub „kciukiem wysyłającym SMS-y”.

Podpowiada również co można zrobić, aby uniknąć tych niechcianych dolegliwości: wskazuje np., że robiąc sobie zdjęcie należy używać kija do selfie lub umieścić łokieć na czymś stabilnym. Ponadto podczas pisania smsów dobrze jest trzymać telefon na stole lub jedną ręką trzymać telefon, a drugą pisać. Ważne jest również to, aby trzymać nadgarstki prosto.  Doktor podkreślił, iż należy trzymać smartfona na wysokości oczu.

Możliwe też są ćwiczenia na kciuki oraz na łokcie. Polegają one na przemiennym zaciskaniu i wyprostowywaniu kciuków i palców oraz na tym, aby wyprostować palce, a potem je rozdzielić.  Z kolei na nadgarstek zaleca trzymanie ramienia z przodu wraz z wyprostowanym łokciem oraz zgięcie go do przodu, robiąc to znów z wyciągniętym nadgarstkiem. Drugie ćwiczenia jest nieco prostsze, bowiem wymaga zgięcia placów w stronę nadgarstka oraz obracanie nimi przez kilkanaście sekund.

Innym obrażeniem jest tzw. „SMS-owa szyja”- polegająca na nachyleniu głowy, a skutkująca obciążeniem kręgosłupa i mięśni karku.

Na tę dolegliwość Dr Raghavendra KS zaleca  odciągnięcie głowy na bok oraz skierowanie nosa w kierunku ramienia, a następnie przytrzymanie przez kilkanaście sekund. Innym ćwiczeniem jest skierowanie głowy do góry, jednocześnie wykonując wdech. Następnie zrobić wydech, kierując głowę w dół.

 

Z naszej wiedzy wynika, że duża część populacji zmaga się z wyżej wspomnianymi dolegliwościami. Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas ćwiczenia pomogą je w pewien sposób je zminimalizować.

Źródło: https:// indianexpress.com /article/lifestyle/health/from-selfie-elbow-to-texting-thumb-how-to-avoid-smartphone-injuries-6603723/

Zdjęcie: Pixabay

 

Komentarze

Komentarze