Smartfonowa szyja – czy wiesz co to takiego?

Z międzynarodowych badań przeprowadzonych w 2014 r. wynika że Polacy spędzają codziennie około 90 min. przed ekranami swoich smartfonów, kolejne godziny upływają, wpatrując się w ekrany komputerów. W efekcie nawet 5 godzin dziennie poświęcamy na aktywność internetową, spędzając ten czas w bardzo niekorzystnych pozycjach. Tym sposobem dorobiliśmy się smartfonowej szyi! 

https://www.instagram.com/ttmcommunicatie/

Spora część z nas przeglądąjąc internetowe nowinki trzyma telefon na wysokości brzucha, a tym samym pochyla swój tułow do przodu. Zdaniem specjalistów jest to bardzo szkodliwe ułożenie ciała. Nadwyręża przede wszystkim nasz kręgosłup, ale może również prowadzić do szeregu innych dolegliwości, które doczekały się nawet swojej nazwy, która brzmi: zespół szyi smartfonowej.

https://www.instagram.com/dejmhelen/

Lekarze alarmują, że przybywa młodych pacjentów z objawami drętwienia rąk, bólów szyi, okolicy między łopatkami, barków  czy głowy.  Winna jest właśnie pozycja, która towarzyszy nam podczas  korzystania ze smartfonów, a idealnie obrazuje  ją słynne logo Facebooka. Szyja i tułów pochylone do przodu z głową wnikliwie utkwioną w telefonie.

Jednak na tym nie koniec negatywnych wiadomości. Bowiem nadmierne pochylanie szyi i tułowia przy korzystaniu ze smartfonów grozi jeszcze jednym powikłaniem. I mimo, że  ma ono bardziej estetyczny wymiar aniżeli zdrowotny nie należy go lekceważyć. Otóż w momencie, gdy pochylamy głowę marszczy się skóra szyi  oraz twarzy, tworząc tym sposobem drugi podbródek.

https://www.instagram.com/sucharyzafryki/

Walka z wiatrakami?

Oczywistym rozwiązaniem problemu jest ograniczenie czasu korzystania z komórek. Patrząc jednak na dzisiejsze nawyki, nie jest to prostym wyzwaniem. Na początku warto jednak ułożyć telefon nieco wyżej, pamiętając przy tym o częstych przerwach, które najlepiej będzie wykorzystać na ćwiczenia i rozciąganie szyi.

https://www.instagram.com/patryksobotka/

Prawidłowa postawa podczas korzystania ze smartfona

Wiadomo całego świata nie nawrócimy, ale zaczynając od siebie możemy zmniejszyć rozprzestrzenianie się epidemii smartfonowej szyi. A może przeglądając w autobusie najnowsze newsy w nieco innej pozycji pasażer obok się zainspiruje i natychmiast wyprostuje?! 😀

Zdjęcie główne: https://www.instagram.com/savchenko_photo/

Komentarze

Komentarze